Komunita Sant 'Egidio podává pomocnou ruku syrským uprchlíkům

Skupina syrských uprchlíků byla uvítána na římském letišti Fiumicino v rámci programu humanitárních koridorů. Tato iniciativa je dílem komunity Sant 'Egidio a podporuje ji italské ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra.
Publikováno: 31. 1. 2018 15:00

Foto: Porte Aperte

Uprchlíky přivítal v úterý ráno předseda komunity Sant'Egidio Marco Impagliazzo, předsedkyně Federace evangelických církví v Itálii Luca Maria Negro a místopředseda italského ministerstva zahraničí Mario Giro.

V rámci programu humanitárních koridorů jsou přijímány především ohrožené skupiny migrantů. Samotná iniciativa byla zahájena před dvěma lety v Itálii a byla reakcí na desítky lidí, kteří často umírají ve Středozemním moři při nebezpečné cestě ze své domovské země.

Jeden z typických příběhů představují osudy sourozenců Nawraze a Kifah, kteří společně se svojí matkou Salwou přicestovali do Itálie přes Libanon. Nawraz řekl, že on a jeho rodina museli uprchnout z Damašku kvůli válce. Jeho sestra Kifah dodala, že „dnes v Sýrii není žádné místo, které nebylo dotčeno terorismem, všude jste obklopeni násilím“.

Kifah řekl, že se mu podařilo kontaktovat komunitu Sant 'Egidio v Libanonu, které jim pomohla při jejich strastiplné cestě. Dále řekl, že „život v Libanonu je pro Syřany velice obtížný; přináší spoustu problémů a obtížných podmínek“.

Podle něj jsou lidé, kteří uprchli ze Sýrie, „oběťmi terorismu, oběťmi násilí a také oběťmi světového společenství, které opomíjí válku v Sýrii“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019