Komunita Sant 'Egidio podává pomocnou ruku syrským uprchlíkům

31. 01. 2018 Rubrika: Zahraniční
Skupina syrských uprchlíků byla uvítána na římském letišti Fiumicino v rámci programu humanitárních koridorů. Tato iniciativa je dílem komunity Sant 'Egidio a podporuje ji italské ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo vnitra.

Foto: Porte Aperte

Uprchlíky přivítal v úterý ráno předseda komunity Sant'Egidio Marco Impagliazzo, předsedkyně Federace evangelických církví v Itálii Luca Maria Negro a místopředseda italského ministerstva zahraničí Mario Giro.

V rámci programu humanitárních koridorů jsou přijímány především ohrožené skupiny migrantů. Samotná iniciativa byla zahájena před dvěma lety v Itálii a byla reakcí na desítky lidí, kteří často umírají ve Středozemním moři při nebezpečné cestě ze své domovské země.

Jeden z typických příběhů představují osudy sourozenců Nawraze a Kifah, kteří společně se svojí matkou Salwou přicestovali do Itálie přes Libanon. Nawraz řekl, že on a jeho rodina museli uprchnout z Damašku kvůli válce. Jeho sestra Kifah dodala, že „dnes v Sýrii není žádné místo, které nebylo dotčeno terorismem, všude jste obklopeni násilím“.

Kifah řekl, že se mu podařilo kontaktovat komunitu Sant 'Egidio v Libanonu, které jim pomohla při jejich strastiplné cestě. Dále řekl, že „život v Libanonu je pro Syřany velice obtížný; přináší spoustu problémů a obtížných podmínek“.

Podle něj jsou lidé, kteří uprchli ze Sýrie, „oběťmi terorismu, oběťmi násilí a také oběťmi světového společenství, které opomíjí válku v Sýrii“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva