Irské referendum: Biskupové zdůrazňují dar lidského života

01. 02. 2018 Rubrika: Zahraniční
Irská vláda připravuje na květen referendum, ve kterém občané rozhodnou, zda se zruší osmý dodatek ústavy, který až na vážné výjimky zakazuje interrupci. Předseda konzultační skupiny o bioetice Irské biskupské konference biskup Kevin Doran vyjádřil vážné výhrady, pokud zákon legalizující interrupce bude uveden do praxe. V současnosti je v Irsku interrupce legální pouze v případech, kdy je v ohrožení život matky.

Před několika dny vydal biskup Doran pastorační dopis nazvaný „Dar života – sdílená zodpovědnost“, ve kterém vyjádřil svoje vážné obavy týkající se navrhované legislativy a jejího dopadu na lékařskou praxi, pokud bude dodatek ústavy zrušen. Zdůraznil, že vláda teď bude mít volné ruce, aby prosadila libovolnou legislativu týkající se interrupcí.

Vláda dává najevo, že pokud bude referendum úspěšné, tak přijme legislativu, která bude legalizovat interrupci bez jakýchkoliv podmínek či omezení po dobu 12 týdnů v těhotenství,“ řekl biskup Doran.

Dále uvedl, že „navrhovaná legislativa bude výrazněji liberálnější než legislativa ve Velké Británii, kde je přibližně život jednoho dítěte z pěti ukončen interrupcí“. Poznamenal, že „stejné argumenty pro ospravedlnění interrupcí se mohou použít pro ospravedlnění života nemocných starých lidí a lidí vážně postižených“.

V souvislosti s blížícím se květnovým referendem chce biskup Doran povzbudit věřící ke dvěma věcem: „Žádám lidi, aby rozmlouvali se svým sousedy a dali zdvořile, ale jasně najevo svůj postoj pro život. Dále žádám lidi, aby se modlili za moudrost Ducha Svatého (…) Jsem pevně přesvědčen, že pokud lidé požádají o Boží vedení, tak ho obdrží a neudělají chybu.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva