Venezuelští biskupové žádají vládu o dodržování lidských práv

01. 02. 2018 Rubrika: Zahraniční
Předseda venezuelské biskupské konference arcibiskup Diego Padrón veřejně odsoudil vládu a armádu kvůli vážné humanitární situaci v zemi a vyzval k obnovení demokratického systému. Podle venezuelských biskupů se vláda prezidenta Madura chová jako totalitní režim, který si podmanil lidi a chce si udržet moc navěky.

Biskup Cástor Oswaldo Azuaje Pérez ostře odsoudil politické představitele země a obvinil vládu a armádu z korupce. Připomněl, že biskupové opakovaně odsoudili životní podmínky lidí, ve kterých trpí velká část populace hladem a podvýživou. To mělo dosud za následek vážné zhoršení zdravotního stavu dětí a dospělých, exodus více než 2 milionů mladých lidí, porušování lidských práv a krizi demokracie v zemi.

Naléhavě vyzýváme vládu, aby se zabývala problémem podvýživy a nedostatkem zdravotní péče a žádáme obnovení demokratických procesů, do kterých budou moci být zapojeni všichni občané. Naším úkolem je bránit životy lidí a celého národa; opakovaně to říkáme vládě i opozičním stranám,“ řekl biskup.

Předseda venezuelské biskupské konference arcibiskup Diego Padrón prohlásil, že situace v zemi je kritická, zejména z humanitárního pohledu: „Máme nedostatek potravin a léků, chybí prostředky na podporu zemědělství a obtížný je i transport zboží. Nejsou k dostání produkty pro základní lidské potřeby nebo jsou příliš drahé. Průměrné platy dělníků nezajistí dostatečné množství potravin pro rodiny, což vyvolává nepokoje a zoufalství.

Podle biskupa Azuaje Péreze vláda a ústavodárné shromáždění, které převzalo zákonodárnou moc parlamentu, vydávají každý den nové prohlášení oslavující vládnoucí stranu a neberou v úvahu potřeby lidí. Dodal, že církev „je vždy otevřená dialogu“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva