Bude Pavel VI. brzy svatým? Kardinálové potvrdili zázrak

Datum publikace12. 2. 2018, 13.00

Dne 6. února 2018 biskupové a kardinálové Vatikánské kongregace pro blahořečení a svatořečení jednohlasně potvrdili zázrak přisuzovaný přímluvě blahoslaveného papeže Monitiniho. Nyní chybí jen poslední krok a tím je konečné rozhodnutí papeže Františka a oznámení o kanonizaci, která by měla pravděpodobně proběhnout v říjnu.

Pavel VI. byl na základě zázraku uzdravení plodu z roku 2001 blahořečen a v roce 2014 se odehrálo další zázračné uzdravení připisované jeho přímluvě. Vanna Pironato z Verony, matka pětiletého syna, byla hospitalizována v 13. týdnu těhotenství, protože jí hrozil potrat kvůli předčasnému prasknutí placenty. Lékaři konstatovali, že situace je velmi vážná a že je ohrožen jak život plodu, tak i život matky.  Matka se společně se svým manželem přesto rozhodla, že těhotenství předčasně neukončí a plod donosí.

Manželé se nakonec rozhodli svěřit toto rizikové těhotenství přímluvě Pavla VI. a podnikli pouť do města Brescia do Svatyně milostí (Sanktuario delle Grazie), kde mladý G. Battista Montini sloužil svoji primiční mši svatou a kam se často rád vracel. Od tohoto okamžiku začali každý den prosit o přímluvu Pavla VI. Těhotenství pokračovalo i přes velkou ztrátu plodové vody a matka musela být několikrát hospitalizována.

Celý průběh těhotenství je zaznamenám detailně ve zprávě postulátorů svatořečení. Dne 25. prosince 2014 byla matka opět hospitalizována, protože měla příznaky předčasného porodu a po dvou hodinách přivedla na svět svoji dceru Amandu Marii Paolu, která se tak narodila ve 26. týdnu těhotenství. Holčička musela několik měsíců strávit v nemocnici, ale nakonec ji opustila v dobrém zdravotním stavu, kterému se i nadále těší.

Nevysvětlitelné uzdravení bylo potvrzeno lékařskou radou a následně postoupeno teologům. Posledním krokem bylo setkání kardinálů dne 6. února, kteří vzali na vědomí závěry lékařů a odborníků Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Kardinál Agenlo Amato nyní přednese návrh ke svatořečení Pavla VI. papeži Františkovi. Pokud ten svatořečení potvrdí, uskuteční se tak nejspíše v říjnu během Synody o mládeži v Římě.

Papež Pavel VI., vlastním jménem Giovanni Battista Montini (1897-1978), byl významný především tím, že předsedal druhé části Druhého vatikánského koncilu a dosáhl prakticky jednohlasného schválení jeho dokumentů a poté vedl církev v době postkoncilní krize. Započal také éru apoštolských cest po světě a byl prvním papežem v moderních dějinách, který navštívil Svatou zemi. Mezi jeho zásadní díla patří encyklika Humanae vitae, ve které potvrdil postoj církve na ochranu lidského života a vyslovil se proti antikoncepci a potratu, a dále apoštolská exhortace Evangelii nuntiandi o evangelizaci.

Při jeho blahořečení pronesl papež František: „V tento den blahořečení papeže Pavla VI. se mi vrací na mysl jeho slova, kterými zahájil Synodu biskupů: ´Když pozorně zkoumáme znamení doby, snažíme se přizpůsobit cesty a metody potřebám nové doby a změněným podmínkám společnosti´.“ Papež František vyzdvihl u Pavla VI. jeho pokorné a prorocké svědectví o lásce ke Kristu a církvi a dodal: „V této pokoře září velikost Pavla VI., který, přestože žil v sekularizované době plné nepřátelství, uměl řídit s moudrostí kormidlo Petrovy lodi, aniž by ztratil radost a důvěru v Pána.

(Zdroj: Vatican Insider -  překlad Radka Terezie Blajdová)

Autor článku: Tomáš Tetiva