Národní týden manželství boří mýty o partnerských vztazích

12. 02. 2018 Rubrika: Domácí
Dnes začíná Národní týden manželství, který se v ČR koná už po dvanácté. Téměř každá diecéze má připravený program pro manžele či pro snoubence. Konají se duchovní obnovy, přednášky a manželské večeře. Letošní ročník se dotýká mýtů, které se ve společnosti o manželství objevují.

(Foto: NTM)

Myslíte si, že šťastné páry se nehádají? Věříte, že děti vyřeší vaše problémy ve vztahu? Je manželství jen dřina a konec svobody? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, přečtěte si odpovědi na tyto mýty o manželství, které připravil tým Národního týdne manželství. Více na stránkách: Manželství bez mýtů

Proč je dobré mít jeden týden v roce vyhrazený manželství?

Tento týden probíhá většinou kolem svátku sv. Valentýna, který je synonymem romantiky a ta je pro manželství stejně důležitá jako komunikace, odpuštění, přátelství a radost. Cílem akce je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství a též motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství. Národní týden manželství byl založený ve Velké Británii v roce 1996, v současné době se připravuje ve více než dvaceti zemích světa. 

Přehled akcí pro manžele v diecézích:

Pražská arcidiecéze

Tradiční Pouť ke sv. Valentinu v rámci Národního týdne manželství se uskuteční v sobotu 17. února 2018 v Praze na Vyšehradě. Od 10.00 hodin bude v prostorách Vyšehradské kolegiátní kapituly program pro snoubence a v 15.30 začne poutní mše v bazilice sv. Petra a Pavla. Více na www.manzelstvi.cz a www.kkvys.cz

Olomoucká arcidiecéze

Dalším zajímavým projektem, do kterého se může zapojit kdokoliv, je aktivita „SPZ manželství“. Na stránkách www.manzelstvivezline.cz budou ke stažení speciální předtištěné formáty SPZ, které si mohou manželé vytisknout, doplnit svými údaji a umístit během Týdne manželství na zadní sklo svého auta. Svému okolí tak sdělí, jak dlouho jsou spolu na cestě.

Na stránkách www.manzelstvivezline.cz je možné se registrovat do projektu „SMS pro manžele“. Ten nabízí po celý Týden manželství bezplatné motivační SMS s výzvami, co v daný den můžete udělat pro svého partnera. „Věříme, že i tak pomůžeme manželům, aby v Národním týdnu manželství udělali pro svůj vztah něco navíc,“ uvádí Anna Oharková z nadačního fondu Credo.

V Kroměříži se do Národního týdne manželství zapojilo i děkanátní Centrum pro rodinu a Knihovna Kroměřížska, kde je připravený koutek s literaturou o rodině a manželství.

K duchovní obnově jsou ve dnech 2. – 4. března 2018 v prostorách kroměřížského Arcibiskupského gymnázia zváni otcové a matky. Třídenní program nabídne řadu přednášek, společných modliteb a dalších bohoslužeb. Program rekolekce, která se bude věnovat tématu „Boží volání k životu s ním a naše volba“, otevře v pátek večer mše svatá, kterou bude celebrovat P. Josef Červenka. Sobota bude věnována přednáškám, které povede MUDr. Jitka Krausová z olomouckého arcibiskupství a také P. Červenka. Program však doplní také modlitba růžence, mše svatá nebo beseda s přednášejícími. Třídenní rekolekci zakončí v neděli dopoledne reflexe přednášek, mše svatá v kostele sv. Mořice a po obědě svátostné požehnání. Podrobnosti o ubytování a stravě i přihlášky (do 26. února) na e-mailu postnirekolekce@seznam.cz nebo na tel. 731 621 105.

Českobudějovická diecéze

Pro manželské páry připravili v Českobudějovické diecézi hned několik přednášek. Podrobný přehled zde: www.dcr.bcb.cz  

13. 2. v 17:00 - „Sexualita v dlouhodobém vztahu“ - přednáška MUDr. Martina Hollého, kruhový sál DK Metropol v Českých Budějovicích.

14. 2. v 18:00 - Talkshow manželů Poláčkových z Diecézního centra pro rodinu na téma "Manželství bez mýtů", klubová místnost Církve adventistické Fráni Šrámka 34, České Budějovice.

15. 2. v 18:00 - „Ve šťastném manželství nejsou konflikty???“ - setkání s manželskými páry na faře v Kaplicích.

15. 2. v 18:00 - "Karel a Zita – císařské manželství jako inspirace pro dnešek" - přednáška Markéty Frejlachové, Poutní dům Emauzy, Klokoty u Tábora. Kontakt: Marie Šittová, 776 707 268.

18. 2. ve 14:30 - "Manželství – dá se to zvládnout?" - přednáška Mgr. Hany Modlitbové s besedou, farní sál Prachatice, Děkanská 31, Prachatice.

Brněnská diecéze

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá několik akcí. Tou první je přednáškaManželství bez mýtů“, která se uskuteční v úterý 13. února 2018 od 17.30 do 19.00 v Klubovém sále CRSP na Biskupské 7 v Brně. Přednáší psycholožka a odbornice na vztahové poradenství Mgr. Milena Mikulková. Vstupné 50 Kč/ osoba, platba na místě.

Tou druhou akcí je Postní duchovní obnova pro manžele bez rozdílu věku a délky manželství. Exercitátorem je R. D. Mgr. Pavel Kafka, biskupský delegát na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze, správce nadačního fondu PULS. Obnova proběhne ve dnech 16. až 17. února 2018 v Duchovním centru Vranov u Brna, kde je zajištěno ubytování s plnou penzí. Bližší informace a přihlášky na www.crsp.cz.

Další z nabízených akcí pro manžele je kurz Manželské večery, který se skládá z osmi setkání, součástí je připravená večeře pro dva, dále praktická promluva a diskuse v páru na dané téma. Nejedná se o žádnou skupinovou diskuzi, ale cílem je, aby se účastníci cítili jako na rande. Lektory jsou manželé Ivana a Pavel Vítovi. Cena za osm večerů s večeří je 2 500,- Kč za manželský pár. Termíny jsou v pátek 9. 2., 16. 2., 23. 2., 9. 3., 16. 3., 23. 3., 6. 4., 20. 4. 2018, 17.00 – 19.30 hodin. Setkání se koná ve Společenském sále CRSP na Biskupské 7 v Brně. Více informací a přihlášky: http://www.crsp.cz/index.php/rodiny/partneri-a-manzele/manzelske-vecery.

V Brně pořádá Komunita Emmanuel víkend pro ty, kdo spolu chodí, myslí to se svým vztahem vážně a přemýšlejí o manželství. Setkání obsahuje společné chvály, přednášky, adoraci, vzájemné sdílení a mši svatou. Víkend je určen pouze pro páry. Nejbližší termíny konání akce jsou: 24. až 25. února 2018 a 21. až 22. dubna 2018 v Brně. Více informací a přihlášky: www.emmanuel.cz.

Ostravsko-opavská diecéze

Ve dnech 16. – 18. února se budou věnovat manželství také ve farnosti Kobeřice. V pátek 16. února se koná v kostele od 16.15 Křížová cesta s účastí rodičů a dětí, v 17.00 oslaví mši svatou a pak bude přednáška manželů Zajíčkových „Překážky trvalého vztahu“. Sobota bude patřit rodinnému pochodu do blízkého okolí, na kterém jsou pro děti připraveny krátké zastavení s jednoduchými úkoly. Na konci výletu čeká na všechny účastníky na faře malé občerstvení. Program vyvrcholí v neděli 18. 2., kdy při mši budou moci manželé obnovit své manželské sliby a odpoledne se sejdou na divadle pro děti, tvůrčích dílničkách a přátelském posezení.

Dne 17. února oslaví svatého Valentina ve farnosti Dolní Benešov, kdy se koná od 14.00 hodin krátká pobožnost pro manžele v kostele sv. Martina a od 15.00 hodin si farníci vyslechnou ve farním sále přednášku manželů Zajíčkových "Překážky trvalého vztahu". Den zakončí v 17.00 promítání filmu "V jednom ohni".

Královehradecká diecéze

Inspirace z této diecéze není jenom pro manžele, ale je pro celou rodinu do celého postního období. Na každý týden v postní době je připraveno čtení z písma, otázky a tvorba rodinné mozaiky. Aktivita je inspirovaná výzvou papeže Františka, kterou mnohokrát za svůj pontifikát pronesl, a sice aby mladí lidé naslouchali svým prarodičům. Více na http://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/4927-vypravej-aneb-rodinna-mozaika.html.

Partnery NTM v ČR jsou Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, Asociace center pro rodinu a další organizace. Svou podporu iniciativě vyjádřila i Česká evangelikální aliance a Ekumenická rada církví.

Více o Národním týdnu manželství nalezneta na tydenmanzelstvi.cz a na manzelstvi.cz.

Autor článku: Nela Fabiánová