Lurdy: Církev uznala už sedmdesátý zázrak

V neděli 11. února oznámil biskup diecéze Beauvais Jacques Benoit-Gonin oficiální uznání zázraku týkající se uzdravení františkánské řeholnice Bernadette Moriauové, která po mnoho let trpěla těžkou paralýzou. Je to už sedmdesátý zázrak v Lurdech, který církev oficiálně uznala.
Publikováno: 14. 2. 2018 16:00

Foto: Christopher O'Byrne/CC BY-NC-ND 2.0

Sedmdesátiletá řádová sestra trpěla desítky let postižením míchy (syndromem caudae equinae) a od roku 1987 už nemohla chodit. Samotný zázrak se stal 11. července 2008 a byl vyhlášený o deset let později na den svátku Panny Marie z Lurd (11. února) při příležitosti 160. výročí zjevení Panny Marie vizionářce Bernadettě Soubirousové.

"V únoru 2008 mě pozval můj lékař na diecézní pouť do Lurd, která byla naplánovaná na 3. až 7. července 2008. Nebyla jsem tam od té doby, co jsem onemocněla. V jeskyni jsem cítila tajemnou přítomnost Panny Marie a malé Bernadetty. V žádném případě jsem ale nežádala o své uzdravení. Žádala jsem pouze o proměnění srdce a sílu, abych dokázala zvládat svojí nemoc,“ řekla sestra Moriauová.

K momentu uzdravení došlo po jejím návratu do komunity v Besles. „Dne 11. července jsem během adorace ve spojení s lurdskou svatyní v srdci ucítila silný okamžik požehnání nemocných s Nejsvětější svátostí a také přítomnost Ježíše. Na konci adorace jsem cítila v těle pocit tepla a cítila jsem se dobře,“ uvedla sestra Moriauová.

Dne 11. července na konci odpoledne sestra Bernadette Moriauová strávila nějaký čas v adoraci ve společenství s lurdskou svatyní a meditovala o pouti, kterou právě vykonala. Po návratu do svého pokoje cítila, že se musí zbavit svých protéz: korzetu, berle a zastavila také neurostimulátor. Okamžitě pak začala zcela bez cizí pomoci chodit. Přivolala své sestry, aby mohly dosvědčit tu změnu,“ napsal biskup Benoit-Gonin tiskovém prohlášení diecéze.

Případem zázračného uzdravení se pak zabývala odborná komise na výročním zasedání Mezinárodního lékařského výboru v listopadu 2016. S výjimkou jednoho hlasu dospěli všichni členové konsilia k závěru, že uzdravení sestry Moriauové "zůstává nevysvětlitelné při stávajícím stavu našich vědeckých poznatků".

(Zdroj: Vatican News, La Stampa, Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019