Lurdy: Církev uznala už sedmdesátý zázrak

V neděli 11. února oznámil biskup diecéze Beauvais Jacques Benoit-Gonin oficiální uznání zázraku týkající se uzdravení františkánské řeholnice Bernadette Moriauové, která po mnoho let trpěla těžkou paralýzou. Je to už sedmdesátý zázrak v Lurdech, který církev oficiálně uznala.
Publikováno: 14. 2. 2018 16:00

Foto: Christopher O'Byrne/CC BY-NC-ND 2.0

Sedmdesátiletá řádová sestra trpěla desítky let postižením míchy (syndromem caudae equinae) a od roku 1987 už nemohla chodit. Samotný zázrak se stal 11. července 2008 a byl vyhlášený o deset let později na den svátku Panny Marie z Lurd (11. února) při příležitosti 160. výročí zjevení Panny Marie vizionářce Bernadettě Soubirousové.

"V únoru 2008 mě pozval můj lékař na diecézní pouť do Lurd, která byla naplánovaná na 3. až 7. července 2008. Nebyla jsem tam od té doby, co jsem onemocněla. V jeskyni jsem cítila tajemnou přítomnost Panny Marie a malé Bernadetty. V žádném případě jsem ale nežádala o své uzdravení. Žádala jsem pouze o proměnění srdce a sílu, abych dokázala zvládat svojí nemoc,“ řekla sestra Moriauová.

K momentu uzdravení došlo po jejím návratu do komunity v Besles. „Dne 11. července jsem během adorace ve spojení s lurdskou svatyní v srdci ucítila silný okamžik požehnání nemocných s Nejsvětější svátostí a také přítomnost Ježíše. Na konci adorace jsem cítila v těle pocit tepla a cítila jsem se dobře,“ uvedla sestra Moriauová.

Dne 11. července na konci odpoledne sestra Bernadette Moriauová strávila nějaký čas v adoraci ve společenství s lurdskou svatyní a meditovala o pouti, kterou právě vykonala. Po návratu do svého pokoje cítila, že se musí zbavit svých protéz: korzetu, berle a zastavila také neurostimulátor. Okamžitě pak začala zcela bez cizí pomoci chodit. Přivolala své sestry, aby mohly dosvědčit tu změnu,“ napsal biskup Benoit-Gonin tiskovém prohlášení diecéze.

Případem zázračného uzdravení se pak zabývala odborná komise na výročním zasedání Mezinárodního lékařského výboru v listopadu 2016. S výjimkou jednoho hlasu dospěli všichni členové konsilia k závěru, že uzdravení sestry Moriauové "zůstává nevysvětlitelné při stávajícím stavu našich vědeckých poznatků".

(Zdroj: Vatican News, La Stampa, Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Dopolední generální audience Svatého otce se, za účasti několika set lidí, konala ve vatikánské aule Pavla VI. Papež František uzavřel svoji reflexi o Žalmech v rámci série katechezí na téma modlitba. Řekl, že Žalmy nám umožňují „nazírat realitu očima samotného Boha“.
21.10.2020

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020