Přihlásit ke studiu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy se můžete do konce února

Datum publikace16. 2. 2018, 13.15

Do konce února 2018 se můžete přihlásit ke studiu na pražské katolické teologické fakultě (KTF UK), která zájemcům nabízí vzdělání v oblasti katolické teologie, aplikované etiky, dějin umění a evropské kultury. Je možno vybírat mezi denní či dálkovou formou studia.

Foto: KTF UK v Praze

Katolická teologie je nejstarším oborem fakulty. Lze studovat v rámci denního studia, ale také dálkově (během sobotní výuky) prostřednictvím oboru Teologické nauky. Při studiu studenti nahlíží na katolickou církev a další církve v jejich dějinách. Prohlubují si svou znalost Bible a jejích výkladů. Seznamují se s obsahem duchovního života velkých křesťanských mystiků a mystiček v rámci spirituální teologie. Ta jim nabízí i praktický náhled na práci na duchovním rozvoji jednotlivce nebo širšího společenství. Díky předmětům z pastorální teologie se obeznámí s otázkami hlásání evangelia, duchovní péče o věřící či liturgie.

Aplikovaná etika je naopak nejnovějším oborem fakulty. Během studia studenti nabývají zkušenosti rozpoznávat etické problémy, zřetelně je formulovat a analyzovat. Zorientují se v etice hospodářství, politické etice, lékařské etice atd. Díky studiu jsou schopni pojmenovávat a rozpracovávat etické otázky současnosti, srozumitelně argumentovat a prezentovat etické postoje, a to v návaznosti na křesťanskou antropologii. Studium probíhá formou dálkového studia a jedná se o navazující magisterský obor.

Dějiny křesťanského umění jsou tradičním oborem KTF, který samostatně vznikl v roce 2003. Své místo ve výuce však již měl na počátku 20. století. Během prezenčního studia projdou studenti úvodními přednáškami do středověkého, renesančního, barokního i moderního umění. Navštěvují ale i předměty jako křesťanská a antická ikonografie či památková péče. Výuka neprobíhá pouze teoreticky, samozřejmostí i povinností je účast na exkurzích a seminářích dle zájmu studentů. Po studiu se absolventům otevřou dveře pro práci v oblasti památkové péče, v muzeích a galeriích všeho druhu, ve státních i soukromých kulturních institucích.

Dějiny evropské kultury provedou studenty nejen historickými událostmi a fakty, seznámí je i s metodami, jak o památky naší kultury pečovat a jak je vědecky studovat. Studenti získají přehled o vývoji politických, hospodářských, sociálních a církevních dějin, které se naučí také interpretovat. Sledují i vývoj kulturní, výtvarného umění a literatury. Studium je naučí chápat mnohé rozdíly mezi vnímáním světa naším a našich předků. Absolventi jsou připraveni na práci v galeriích, muzeích, archivech, historických knihovnách ad. Mohou se uplatnit ve státní sféře, ale také ve sféře soukromého výstavnictví, komerčních galerií, v rámci knižního trhu, medií a cestovního ruchu.

Přehled otevíraných oborů:

• Katolická teologie, magisterské prezenční studium
  • Teologické nauky, bakalářské a navazující magisterské dálkové studium
  • Dějiny křesťanského umění, bakalářské a navazující magisterské prezenční studium
  • Dějiny evropské kultury, bakalářské a navazující magisterské prezenční studium
  • Aplikovaná etika, navazující magisterské dálkové studium

Termín pro podání přihlášek: do 28. února 2018.

Více informací na http://www.ktf.cuni.cz.

(Zdroj: Marie Opatrná, Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze)

Autor článku: František Jemelka