Vatikán přivítal návrh globální dohody o migraci

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN arcibiskup Ivan Jurkovič přivítal návrh globální dohody o migraci (Global Compact for Migration), která představuje první mezivládní dohodu zabývající se všemi aspekty migrace. Jurkovič vyzval, aby dohoda obsahovala odkaz na duchovní dimenzi člověka jako jedno ze základních lidských práv migrantů.
Publikováno: 21. 2. 2018 16:00

Foto: Tom Albinson/CC BY-ND 2.0

V návrhu dohody byla zdůrazněna velkorysá a obdivuhodná pomoc ze strany rodin a místních komunit, které navzdory tvrdým životním podmínkám ponechaly svoje srdce a hranice otevřené uprchlíkům. Právě tyto komunity by si zasloužily rychlou materiální pomoc mezinárodního společenství,“ prohlásil arcibiskup Jurkovič.

Ve svém projevu dále poděkoval zástupcům Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) za přípravu a prezentaci návrhu dohody. Podle něj to byl úkol, který vyžadoval „více než jen dobrou vůli všech zúčastněných zemí a který byl výzvou k flexibilitě, soudržnosti a spolupráci v rámci mezinárodního společenství“.

Návrh dohody lze podle Jurkoviče považovat za historickou událost a příležitost najít trvalé řešení, které bude odpovídat „principům solidarity a soucítění“ a bude představovat „soustředěnější a spravedlivější globální opatření“.

Připomněl slova papeže Františka, že „je povinností všech chránit nezadatelná práva uprchlíků, zajistit jejich základní svobody a respektovat jejich důstojnost“. Zdůraznil, že se jednotlivé státy musí zasadit o ochranu obyvatel, aby se zabránilo tragédiím vynuceného přesídlení.

Podle Jurkoviče je ochrana základních práv všech lidí je klíčem ke změně situace uprchlíků a vysídlených osob a vyzval k zahrnutí odkazu na "lidskou duchovní dimenzi a právo na náboženskou svobodu".

Svoje vystoupení uzavřel návrhem na dodatečnou klauzuli, která by vyzdvihla potřebu komplexního přístupu k potřebám migrantů. To je podle něj důležitější než pouhý seznam nesourodých osvědčených postupů, ze kterých lze brát podle různých národních priorit.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020