Vatikán přivítal návrh globální dohody o migraci

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN arcibiskup Ivan Jurkovič přivítal návrh globální dohody o migraci (Global Compact for Migration), která představuje první mezivládní dohodu zabývající se všemi aspekty migrace. Jurkovič vyzval, aby dohoda obsahovala odkaz na duchovní dimenzi člověka jako jedno ze základních lidských práv migrantů.
Publikováno: 21. 2. 2018 16:00

Foto: Tom Albinson/CC BY-ND 2.0

V návrhu dohody byla zdůrazněna velkorysá a obdivuhodná pomoc ze strany rodin a místních komunit, které navzdory tvrdým životním podmínkám ponechaly svoje srdce a hranice otevřené uprchlíkům. Právě tyto komunity by si zasloužily rychlou materiální pomoc mezinárodního společenství,“ prohlásil arcibiskup Jurkovič.

Ve svém projevu dále poděkoval zástupcům Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) za přípravu a prezentaci návrhu dohody. Podle něj to byl úkol, který vyžadoval „více než jen dobrou vůli všech zúčastněných zemí a který byl výzvou k flexibilitě, soudržnosti a spolupráci v rámci mezinárodního společenství“.

Návrh dohody lze podle Jurkoviče považovat za historickou událost a příležitost najít trvalé řešení, které bude odpovídat „principům solidarity a soucítění“ a bude představovat „soustředěnější a spravedlivější globální opatření“.

Připomněl slova papeže Františka, že „je povinností všech chránit nezadatelná práva uprchlíků, zajistit jejich základní svobody a respektovat jejich důstojnost“. Zdůraznil, že se jednotlivé státy musí zasadit o ochranu obyvatel, aby se zabránilo tragédiím vynuceného přesídlení.

Podle Jurkoviče je ochrana základních práv všech lidí je klíčem ke změně situace uprchlíků a vysídlených osob a vyzval k zahrnutí odkazu na "lidskou duchovní dimenzi a právo na náboženskou svobodu".

Svoje vystoupení uzavřel návrhem na dodatečnou klauzuli, která by vyzdvihla potřebu komplexního přístupu k potřebám migrantů. To je podle něj důležitější než pouhý seznam nesourodých osvědčených postupů, ze kterých lze brát podle různých národních priorit.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019