Veritatis Gaudium: Přehled církevních univerzit a fakult

Datum publikace21. 2. 2018, 10.00

V souvislosti s nedávným vydáním nové apoštolské konstituce Veritatis Gaudimu přinášíme článek se zajímavým přehledem církevních institucí, které tvoří vysokoškolský systém Svatého stolce. Přehled je součástí zmíněného dokumentu.

Foto: Susan Ruggles/CC BY 2.0

Instituce založené na základě konstituce Sapientia Christiana, nyní potvrzené v konstituci Veritatis Gaudium a schválené Kongregací pro katolickou výchovu, jsou označovány primárně jako fakulty. Pokud je dohromady více fakult, jedná se o vysoké školy (s alespoň 3 fakultami) nebo univerzity (s alespoň 4 fakultami).

Dále existují přidružené instituce (Istituzione collegata), které se dělí na ústavy nabízející pouze první cyklus studia s bakalářským titulem (Istituto affiliato), ústavy nabízející první a druhý cyklus studia s bakalářským a magisterským titulem (Istituto aggregato), a akademická centra druhého a třetího cyklu udělující magisterské tituly a Ph.D.(Istituto incorporato) a vyšší instituty náboženských věd určené především pro vzdělávání učitelů náboženství a kvalifikaci osob v pastorační péči (v sociálních službách, kultuře atd.).

Níže uvádíme přehled, který shrnuje všechny tyto typy institucí:

Celkem existuje 289 církevních fakult a 503 souvisejících institucí (tj. přidružené, souhrnné, začleněné), tzn. celkově 792 institutů.

Máme celkem 28 vysokých škol a univerzit s více fakultami. Rozdělení fakult: 160 fakult teologie, 49 fakult filozofie, 32 fakult kanonického práva a 40 fakult s jinými disciplínami.

Rozmístění institucí po světě:

Afrika: 15 fakult a 76 souvisejících institucí

Asie: 25 fakult a 56 souvisejících institucí

Severní Amerika: 19 fakult a 25 souvisejících institucí

Jižní Amerika: 22 fakult a 56 souvisejících institucí

Oceánie: 1 fakulta a 3 související instituce

Evropa: 207 fakult a 287 souvisejících institucí (Tato čísla jsou takto vysoká z důvodu velké koncentrace fakult v Římě a hojnému zastoupení vysokých škol se zaměřením na náboženské vědy především v Itálii, Španělsku a dalších zemích.)

Celkem: 64.500 studentů a 12.000 profesorů

Kromě výše uvedených institucí je dále 1.365 katolických univerzit s fakultami všech oborů, které jsou založené v různých zemích světa v souladu s místními právními předpisy. Tyto univerzity jsou uznané biskupy a kongregacemi jako „katolické“ na základě apoštolské konstituce Ex corde Ecclesiae (z roku 1990) Jana Pavla II.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva