Další církevní památky se dočkají revitalizace

Datum publikace26. 3. 2018, 17.30

V průběhu února byla vyhodnocena 52. výzva Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), v rámci které bude podpořeno 18 církevních projektů.

V 52. výzvě na revitalizaci národních kulturních památek a památek UNESCO bylo předloženo celkem 88 projektů v celkovém objemu 5,650 miliardy korun. Výzva podpořila 43 projektů v objemu 3,079 miliard korun. Církevní subjekty do této výzvy předložily 29 projektů, z nichž bylo podpořeno 18 v celkové výši 1,2 miliard korun (cca 40 % alokace výzvy).

V seznamu náhradních projektů řazených podle počtu bodů a času předložení skončilo 35 projektů, z toho 11 církevních.

Církevní vlastníci památek, což jsou biskupství, farnosti či řády, v tuto chvíli již realizují 49 projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu či programů přeshraniční spolupráce. Průměrná výše dotace na jeden projekt je okolo 50 milionů Kč. Nejvíce projektů je ve stádiu realizace zadávacích řízení, což často bývá největší úskalí projektů financovaných z evropských dotací (nutnost dodržet legislativu a správné lhůty, riziko pochybení).

Projekty jsou realizovány na území všech diecézí. Vůbec největším projektem je Obnova Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži. Velké investice poputují také do Staré Boleslavi, kde budou realizovány dva projekty, v rámci kterých budou opraveny kostely sv. Václava i Mariánský komplex. Důležité jsou ale i ty malé. Kompletní seznam podpořených projektů z 52. výzvy IROP naleznete v příloze.

Jednotlivé církevní projekty představíme postupně na našich stránkách.

Autor článku: Eva Schönherrová