Katolický týdeník: Rozhovor s P. Timothym Radcliffem

Datum publikace28. 2. 2018, 11.00

Postní exercicie českých a moravských biskupů vedl v minulém týdnu P. Timothy Radcliffe OP. Někdejší generální magistr dominikánského řádu, oxfordský profesor teologie a autor knih, jichž pět vyšlo také česky, se spolu s našimi biskupy připravoval na Velikonoce v Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích.

(Foto: Archiv KT)

Co bylo hlavním tématem vašich exercicií v Hejnicích?
Být živí. Bůh je Bohem hojného života. Máme-li být služebníky hojného života, musíme být živí – tělesně, emocionálně, duchovně, intelektuálně. Takže jsme se soustředili na různé způsoby, jak náš život prohloubit. Někteří kněží jsou totiž třeba intelektuálně živí, ale emocionálně trochu mrtví, a jiní zase naopak. Všestranně živých lidí je velmi málo.

Jaký jste měli v Hejnicích s biskupy denní program?
Velkou část dne jsme věnovali tichu a mlčení. Vstávali jsme pozdě, až v 7.45 – v Anglii vstávám v 5.30. Začali jsme modlitbou, pak byla snídaně, ranní přednáška, ticho, mše svatá, oběd a po něm siesta. Následovala druhá přednáška, nešpory, večeře a končili jsme v 18.45. Takže jsem měl třináct hodin volna a vlastně neměl co dělat (smích)!

Jak čeští biskupové na vaše přednášky reagovali?
Asi byste se musela zeptat spíš jich – měli jsme tu takové klidné útočiště a moc se tu nemluvilo. Ale připadá mi, že reagovali dobře, a byla tady velmi přátelská atmosféra.

My laici míváme sklon dumat nad tím, co pro nás biskupové dělají nebo by dělat měli. Co ale můžeme udělat my pro ně? Jak jim můžeme pomáhat?
Nejdůležitější je vykládat si jejich počínání pozitivně. Na všechny, kdo mají vůdčí postavení, se totiž lidi dívají podezřívavě a jejich skutky si vykládají nejhůř, jak jen můžou. Proto je podle mě podstatné věřit v dobré úmysly biskupů. Zvlášť když říkají něco, s čím nesouhlasíte. Snažte se tomu porozumět. Když se bavíte s přáteli, vždycky se budete snažit vykládat si jejich slova velkoryse a s láskou. A totéž bychom měli dělat i u biskupů. Ono být biskupem nebo knězem není jednoduché.

Jaké hlavní úkoly dnes podle vás leží před církevními představiteli?
Žijeme ve velmi polarizované společnosti. Například v Severní a Jižní Americe, ale i jinde proti sobě stojí takzvaní „konzervativci“ a „progresisti“. Tenhle protiklad ale není nijak užitečný a ve skutečnosti dost škodí. Takže si myslím, že největším úkolem pro církevní představitele je pomáhat lidem tyto rozdíly překonávat. Potřebujeme pospolitost, která bude takovéto partajničení překračovat.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

TIMOTHY RADCLIFFE (nar. 1945) je anglický dominikán, autor populárních knih o křesťanské spiritualitě, z nichž některé vyšly i v češtině. Od roku 1992 až do roku 2001 stál v čele dominikánského řádu jako jeho magistr.

TEREZA PAVELCOVÁ, DANIEL SOUKUP

Jak prožívají půst naši sousedé?
Štědrost, solidarita a citlivost k osudům druhých na celé planetě. Právě taková je postní doba křesťanů v okolních zemích…

Téma: Ztráta víry
Vzácný poklad víry nosíme v nádobě hliněné. A je to tisíckrát ověřená pravda. Jak málo mnohdy stačí, aby se naše pracně vytvářené jistoty sesypaly jako domeček z karet. Proč to Bůh dopouští?

Jakým tlakům u nás čelí média?
Dnes a denně si politici stěžují na neobjektivní práci novinářů. Neusilují ale o manipulování s médii sami politici?

(Text anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Nela Fabiánová