Poslanecká sněmovna bude v úterý projednávat tzv. Oddlužovací novelu insolvenčního zákona

Zítra, tj. 6. března 2018, bude na programu jednání Poslanecké sněmovny PČR oddlužovací novela, jejíž schválení dlouhodobě podporuje Charita ČR. Vychází přitom z analýz založených na znalostech svých pracovníků, odborníků na oddlužování a ze zkušeností ze zahraničí.
Publikováno: 5. 3. 2018 11:00

„Podporujeme tuto legislativní úpravu, která dává novou naději lidem v dluhové pasti a ve výsledku je výhodná i pro stát a pro věřitele. K obavám, že novela může vést k nezodpovědnosti dlužníků, říkáme, že dohled nad poctivým jednáním dlužníka je zejména úkolem insolvenčních správců. Vítáme i to, že proces oddlužení může být doprovázen sociálním poradenstvím, to je podle nás velmi potřebné,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

„Oddlužení je oproti exekuci proces, který je transparentní a pro dlužníka i ostatní strany mnohem méně stresující. Člověk přesně ví, kolik peněz dluží, částka už dále neroste, a při splácení může vidět, jak se dluh postupně snižuje – to je velmi motivační. V exekuci totiž dluhy dále narůstají a tak se stává, že i přes vysoké exekuční srážky dluhy není možné dluhy splatit,“ říká Iva Kuchyňková, koordinátorka sociální oblasti Charity Česká republika. 

Charta ČR podporuje na základě vlastní analýzy a zkušeností z jiných zemí i tzv. nulovou variantu, tedy aby dlužník během 7 let splatil dokonce 0 % svých dluhů. U mnoha dlužníků, s nimiž se pracovníci setkávají v poradnách, je zřejmé, že tato legislativní úprava je velmi potřebná – je mezi nimi mnoho lidí v důchodovém věku, lidí s podlomeným zdravím, lidí, kteří žijí v chudobě celý život, a jejich šance na razantní zvýšení příjmů jsou velmi malé. Stejně tak vidí, že mnoho lidí se nedostalo do dluhů vlastní vinou nebo nezodpovědností, ale zejména kvůli krizové životní situaci a špatně nastavenému systému, který lidi před nekontrolovaným zadlužením a pádem do dluhové pasti nechrání.

Charita Česká republika provozuje 53 občanských poraden, které poskytují dluhové poradenství (v roce 2016 v rozsahu 28 000 konzultací). Téměř čtyři desítky z nich do poloviny loňského roku, kdy došlo k legislativní úpravě, pro dlužníky i vypracovávalo a podávalo Návrhy na povolení oddlužení.

Doporučení Charity ČR v oblasti dluhové problematiky naleznete na stránkách „Odstraňme dluhové pasti!“

(Text: Jan Oulík, tiskový mluvčí Charita ČR)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020