Slovensko, čínští křesťané i vztah k jídlu v novém KT

Datum publikace7. 3. 2018, 9.00

Katolický týdeník: Dobrá kniha pro stopaře P. HeryánaLadislav Heryán, Marek Vácha a Benedikt XVI. Dva kněží a jeden emeritní papež ovládli jubilejní 20. ročník literární ankety KT Dobrá kniha, kterou pořádá Katolický týdeník.

(Foto: Archiv KT)

86 známých osobností letos udělilo nejvíce hlasů (celkem 16) P. Ladislavu Heryánovi za jeho knihu Stopařem na této zemi. Ta nese podtitul O Boží velkorysosti mezi námi a volně navazuje na jeho předchozí úspěšný titul Exotem na této zemi. Přináší příběhy různých lidí, kteří autora nějakým způsobem inspirovali. „Mám tendenci být spíš uzavřený než otevřený a spíš mít hotový názor než nějaký nehotový. A lidský příběh mě vždycky nějak vykolejí z mých už předem hotových názorů, což je hrozně důležité,“ říká o hrdinech své knihy P. Heryán, který poskytl KT rozhovor nejen nad vítěznou knihou.

Rovněž druhou příčku obsadil kněz – P. Marek Vácha. Jeho Nevyžádané rady mládeži zaostaly za vítězem o pouhé dva hlasy. „Kniha je určena maturantům a vysokoškolákům prvního ročníku žijícím v křesťanském prostředí. Přišla ale dvě velká překvapení. První bylo, že kromě nich si ji čte i generace jejich rodičů – a soudě podle reakcí, tak stejně nebo ještě víc než oni. A zadruhé, že knížku čte spousta lidí bez jakéhokoli náboženského kontextu,“ řekl o knížce Marek Vácha nedávno pro KT.

Bronzovou příčku obsadil Benedikt XVI. a jeho Poslední rozhovory s Peterem Seewaldem. Kniha je nejen ohlédnutím emeritního papeže za jeho pontifikátem, ale i životním bilancováním.

V první desítce oceněných titulů se umístily také publikace spojené s Katolickým týdeníkem. Ten vloni vydal paměti Taťány Lukešové Píšu, dokud si pamatuju, které obsadily dělené 4. místo spolu s dalšími třemi tituly. A jedním z nich je knižní rozhovor s boromejkou Angelikou Pintířovou Padá mi to z nebe, který s ní vedli redaktoři KT Tomáš Kutil a Jan Paulas.

Celou literární anketu KT Dobrá kniha 2017, v níž hlasovaly známé osobnosti církve jako např. kardinál Dominik Duka, Jiří Grygar, Tomáš Halík, Vojtěch Kodet, Aleš Opatrný, Marie Svatošová, Vojtěcha Zikešová či nedávno zesnulý Jaroslav Med, přinášíme v příloze KT.

JAN PAULAS

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Slovensko vzkazuje: zlo nezvítězí
Smutek, soucit i znepokojení nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyjadřují tisíce lidí nejen na Slovensku.

Návratu do Číny se bojím, píše křesťan
Čínští křesťané žádající v ČR o azyl dostávali minulý týden zamítavá stanoviska ministerstva vnitra, které vyhovělo jen osmi z nich. 70 žádostí zamítlo. Azyl nedostal ani křesťan, který pracuje v olomouckém kněžském semináři.

Téma: Křesťan a jídlo
Postní období nás vede k hlubšímu přemýšlení o tom, co, kdy a proč vlastně jíme. Je jídlo „jen“ pokrmem těla?

Doma: Stáří a osamění
Podíl starých lidí v populaci poroste. A s tím patrně i jejich pocit osamělosti. Zvláště když se rodina vzdaluje...

(Anonci připravil Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Nela Fabiánová