Církev bude slavit památku Panny Marie Matky církve

Datum publikace9. 3. 2018, 13.00

Vatikán zveřejnil dekret Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, který stanovil, že první pondělí po neděli Seslání Ducha svatého bude v celé církvi slavena památka Nejsvětější Panny Marie, Matky církve. Památka Marie Matky církve byla doposud v tento den připomínána pouze ve dvou místních církvích: v Polsku a v Argentině.

Foto: foto: František Sysel/CC BY-SA 4.0

V dekretu se uvádí, že úcta k Panně Marii se v církvi pěstovala od nejstarších dob. Podle sv. Augustina je Maria matka církve díky své lásce, skrze niž se podílela na znovuzrození věřících v církvi. Sv. Lev Veliký říká, že Maria je zároveň Matkou Krista, Syna Božího, i matkou údů jeho Mystického Těla, které reprezentuje církev.

Blahoslavený papež Pavel VI. pak v roce 1964 na třetím zasedání 2. vatikánského koncilu prohlásil Pannu Marii za Matku církve a stanovil, že „Matka Boží musí být nadále uctívána a oslavována celým křesťanským společenstvím“.

Dokument podepsaný v den památky P. Marie Lurdské, 11. února 2018, rovněž stanovuje, že památka má být od nynějška zanesena ve všech kalendářích a liturgických knihách, včetně liturgie hodin. Příslušné liturgické texty jsou připojeny k dekretu a jejich překlady, schválené jednotlivými biskupskými konferencemi, budou zveřejněny poté, co je vatikánská kongregace potvrdí.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva