COMECE: Novým předsedou zvolen arcibiskup Jean-Claude Hollerich, místopředsedou biskup Jan Vokál

Datum publikace9. 3. 2018, 10.00

Novým předsedou Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE) se na dalších pět let včera stal lucemburský arcibiskup Jean-Claud Hollerich. Kromě něj delegáti zvolili i čtyři místopředsedy komise, jedním z nich je biskup královehradecký Jan Vokál. Zbývající tři jsou irský biskup Noel Treanor, italský biskup Mariano Crociata a německý biskup Franz-Josef Overbeck.

Foto: COMECE/Alessandro Di Maio

Často slyším mluvit o ČR jako nejateističtější zemi světa, ale myslím že to není úplně pravda. Vidím v naší zemi velký hlad po Bohu, zejména mezi mladými lidmi, kteří by tu prázdnotu rádi naplnili něčím duchovním. Domnívám se, že církev musí do naší země navrátit krásnou představu církve, která není podobná žádné politické straně, ale šíří a hájí evangelium a je živým společenstvím věřících,“ řekl biskup Vokál během plenárního zasedání COMECE.

Arcibiskup Jean-Claude Hollerich nahradí ve funkci kardinála Reinharda Marxe, který vedl komisi po dvě funkční období a stal se výraznou postavou církevního i veřejného života. Pod jeho vedením se COMECE zapojila do debaty o budoucnosti a reformě Evropské unie, přičemž jedním z vrcholů dialogu byla loňská konference (Re)Thinking Europe, která se uskutečnila na podzim ve Vatikánu.

Nový předseda komise arcibiskup Hollerich bezprostředně po svém zvolení oznámil, že je „připraven spolupracovat se všemi lidmi dobré vůle, kteří prosazují respekt a ochranu lidské důstojnosti“. Dále potvrdil, že COMECE bude i nadále usilovat, aby evropské politiky braly především v potaz člověka a obecné dobro.

Arcibiskup Hollerich zastupoval Lucembursko v COMECE od prosince 2011 a aktivně přispíval k dialogu mezi institucemi EU a církví. „Křesťané nejsou zájmovou skupinou, která chce propagovat svoje náboženství. Jsou to evropští občané, kteří chtějí přispět k budování Evropy, našeho společného domova,“ připomněl arcibiskup Hollerich.

Arcibiskup Hollerich se narodil v Lucembursku v roce 1958 a byl vysvěcen na kněze v roce 1990. V letech 2008 až 2011 působil jako zástupce rektora na univerzitě Sophia v Tokiu. V roce 2011 ho papež Benedikt XVI. jmenoval lucemburským arcibiskupem. V roce 2014 se stal předsedou sdružení Justice and Peace Europ, která sdružuje 31 národních komisí Iustitia et pax. V roce 2017 se stal předsedou komise pro mládež CCEE.

(Zdroj: Tisková zpráva COMECE)

Autor článku: Tomáš Tetiva