Facebook, Twitter, Instagram? Papež František zve k modlitbě za sociální sítě

Datum publikace1. 6. 2018, 4.00

Papež František zve v červnu k modlitbě za sociální sítě, za provozovatele i za uživatele a také nás vybízí k větší vědomosti. Národní úmysl modliteb totiž zní: Abychom v různých nesnázích mohli zakoušet dobrotu neselhávajícího Boha (srv. Žl 91/90/). Pamatujme, že máme od narození anděla strážného, který nás provází celým životem.

Foto: copyright: Mazur/catholicnews.org.uk

Úmysl všeobecný:

Aby sociální sítě přispívaly k solidaritě a ohleduplnosti vůči druhým i v jejich odlišnosti.

„Nepřítel může zaujmout prostor království a působit škody plevelem.“ Moderní technologie nebo sociální sítě se mohou stát plevelem tam, kde v našem srdci najdou živnou půdu. Každá generace má svá pokušení: zatímco mladý člověk se musí učit odolávat reklamě či falešným zprávám, kde obraz vytváří dojem a ztrácí se schopnost zdravého úsudku, starší generace může mít sklon k nasávání zjednodušených pomluv o druhých, ba i o církvi. Internetová síť se může stát potemnělým pláštěm zakrývajícím ryzost života vztahů. Člověk potřebuje ochranný plášť a tou je obnovená důvěrnost s Kristem v našem srdci. S tímto ochranným pláštěm osobní důvěrnosti najdeme sílu i schopnost nenechat se sebou manipulovat. Jak dobré je pro nás držet Pána „v náručí“! Svolit k tomu, aby se s námi setkal Ježíš, pozvat Ježíše k setkání je tajemstvím udržení živého plamene duchovního života.

Úmysl národní:

Dobrota Boží o nás denně pečuje. Od narození každý dostává svého anděla strážného. Nezapomínejme na jejich přítomnost. Náš duchovní svět může být mnohem bohatší, než se obvykle domníváme. Liturgické texty nám připomínají, že andělé jsou nám posláni k pomoci, která může mít mnoho podob: tam, kde jsme otevřeni pro přijímání Božích darů, otevírá se nám krása života. Andělé vstupují do všedního života a mohou přetvářet ochromení normalitou na zakoušení převratné každodenní milosti: od nejmenších maličkostí, kdy naše příbytky ochraňují „vrátní“ andělé, až po slavení nebeské liturgie, kdy andělé v nejtěsnější důvěrné blízkosti našich srdcí drží eucharistii. „Bože, ty od věčnosti moudře určuješ služby andělů i lidí; dej, ať v našem pozemském životě zakoušíme pomoc tvých svatých andělů, sloužících bez ustání u tvého trůnu v nebi.“

(Zdroj: česká pobočka Celosvětové sítě modlitby, Pavel Ambros SJ)

Autor článku: Nela Fabiánová