Zemřel německý kardinál Karl Lehmann, bylo mu 81 let

Datum publikace12. 3. 2018, 14.00

Ve věku 81 let včera zemřel kardinál Karl Lehmann, jeden z nejvýznamnějších představitelů katolické církve v Německu. Lehmann působil 33 let jako biskup v Mohuči a 21 let byl předsedou Německé biskupské konference. Soustrast vyjádřila celá řada náboženských a politických představitelů, včetně papeže Františka a německé kancléřky Angely Merkelové.

Foto: Stephan Dinges/CC BY-NC 2.0

Se smutkem jsem se dozvěděl o smrti kardinála Karla Lehmanna, kterého Pán povolal po vážné nemoci a utrpení. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem věřícím z mohučské diecéze a chci vás ujistit o svých modlitbách. Kardinál Lehmann pomáhal utvářet život církve a společnosti a vždy měl otevřené srdce k otázkám a výzvám doby,“ uvedl ve svém kondolenčním telegramu papež František.

Lehmann v minulém roce utrpěl záchvat mrtvice, na jehož následky nyní zemřel. Kvůli špatnému zdraví požádal už v roce 2016 papeže Františka o zproštění funkce biskupa, čemuž papež vyhověl. Na jeho rozlučkovou bohoslužbu do mohučského dómu zavítalo na 1200 věřících.

Současný předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx řekl, že „se církev v Německu s pokorou uklání před osobností, která ovlivnila katolickou církev po celém světě“. Soustrast nad smrtí kardinála Lehmanna vyjádřila i kancléřka Merkelová, která o něm mluvila jako o jedné z nejvýraznějších tváří katolické církve v Německu.

Podle kancléřky byl kardinál Lehmann „výjimečně nadaný mediátor“ nejen v dialogu mezi německou církví a Vatikánem, ale i „v duchu ekumenického hnutí mezi křesťanskými církvemi a mezi křesťany a věřícími jiných náboženství“.

Kardinál Lehmann se narodil 16. května 1936 ve městě Sigmaringen na jihozápadě Německa. Působil jako profesor teologie a v roce 1983 byl jmenován biskupem v mohučské diecézi. V roce 2001 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Více než 20 let působil jako předseda Německé biskupské konference.

(Zdroj: ČTK, Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva