Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Zemřel proslulý fyzik Stephen Hawking, byl členem Papežské akademie věd

Datum publikace14. 3. 2018, 15.00
TiskTisk

Dnes ve věku 76 let zemřel britský vědec Stephen Hawking, který patřil mezi nejvýraznější teoretické fyziky současnosti. Svojí prací významně přispěl k rozvoji kosmologie a byl také úspěšným popularizátorem vědy. Ačkoliv se nikdy netajil svým ateistickým pohledem na svět, od roku 1986 byl členem Papežské akademie věd a v průběhu svého života se osobně setkal se čtyřmi papeži.

Foto: Catholic News Service

S hlubokým smutkem jsme se dozvěděli zprávu, že dnes zesnul Stephen Hawking, významný člen naší akademie. Setkal se se čtyřmi papeži a vždy říkal, že chce posílit vztah víry a vědy. Modlíme se k Pánu, aby ho přivítal ve své Slávě,“ komentovali na Twitteru úmrtí věhlasného fyzika zástupci Papežské akademie věd.

Uznání a kondolenci vyslovil také předseda Anglické biskupské konference kardinál Vincent Nichols. Na svém twitterovém účtu uvedl, že „církev děkuje za mimořádný příspěvek Stephena Hawkinga vědeckému poznání“. Kromě toho prohlásil, že „Papežská akademie věd truchlí nad jeho odchodem a bude ho postrádat jako svého člena“.

Giuseppe Tanzella-Nitti, ředitel Centra pro mezioborovou dokumentaci vědy a víry na Papežské univerzitě Santa Croce, připomněl setkání s britským vědcem na vatikánské akademii v roce 2008: „Všichni jsme v hlubokém tichu naslouchali větám, které se ozývaly z hlasového syntetizátoru a které nabízely plody živé intelektuální reflexe.“

Během setkání se zástupci vědecké komunity se Stephenem Hawkingem setkal osobně i tehdejší papež Benedikt XVI., který vědcům popsal svou vizi vědy jako úsilí o porozumění Božímu stvoření. „Víra a vědecká fakta nejsou v rozporu. Galileo viděl přírodu jako knihu, jejímž autorem je Bůh,“ řekl papež.

Jezuita Guy Consolmagno, ředitel vatikánské observatoře, uvedl, že „soucítí s pozůstalými Stephena Hawkinga. Oceňujeme jeho enormní vědecký přínos ke kvantové kosmologii a odvahu, se kterou čelil závažnému onemocnění“.

Příspěvek profesora Stephena Hawkinga k rozvoji vědeckého poznání,“ napsal arcibiskup z Canterbury Justin Welby, „byl bezmezný jako vesmír, kterému se celý život snažil porozumět. Svůj život žil s odvahou a vášní. Nechť odpočívá v pokoji.“

Se Stephenem Hawkingem se jako první papež setkal v roce 1975 Pavel VI., který ho také ocenil zlatou medailí Pia XI. za přínos vědeckému poznání. „Máme radost, že můžeme ocenit pana Stephena Williama Hawkinga, jehož vědecké studie o vzniku ´černých děr´ si vysloužily mezinárodní věhlas ve vědecké komunitě. A jako výraz zájmu o váš duchovní život a život vašich blízkých vám udělujeme apoštolské požehnání,“ řekl papež Pavel VI. na závěr setkání v akademii.

Naposledy se Stephenem Hawkingem setkal v listopadu 2016 papež František. Během setkání mu požehnal a poděkoval mu za jeho práci v rámci Papežské akademie věd. Dále pak členy akademie ocenil za jejich přínos v oblasti ochrany životního prostředí a vyzval je k vytvoření nového modelu, který by řešil klimatickou krizi a její dopady na člověka.

(Zdroj: Vatican Insider, Reuters, Tiskové středisko Svatého stolce, CNS)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou