V Evropském parlamentu se sešli zástupci katolické mládeže

Datum publikace16. 3. 2018, 12.00

Ve dnech 7. - 9. března 2018 se v Evropském parlamentu v Bruselu konalo Evropské katolické fórum mládeže pro sociální zapojení. Tohoto projektu se účastnilo také 10 mladých z České republiky a dalších 70 z Chorvatska, Španělska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy a Malty.

Konference se uskutečnila pod vedením chorvatské neziskové organizace Forum+, která aktivně podporuje rozvoj církve v Chorvatsku a vede mladé lidi dle sociální nauky církve k přijmutí křesťanské role občana sloužit pro společné dobro.

Na fóru se probírala témata nejen sociální nauky církve, ale i osobního rozvoje nebo národní a evropské identity spojené s křesťanstvím. Také byly představeny úspěšné projekty mladých katolíků v Evropě – např. Aid to Church in Need, Magis, Juventutem či Forum+ Academy.

Vystoupily zde mnohé osobnosti církve jako chorvatský kardinál Želimir Pujlić, rumunská právní zástupkyně ADF International, Adina Portaru, nebo německá katolická aktivistka Sophia Kuby se svou výzvou: „Máme podíl na Stvoření, měnit svět podle Božích zákonů, a jsme za to zodpovědní. Každý den se ptejme sami sebe, jestli to, co děláme, je prospěšné pro dobro všech a každého nebo jen pro naše vlastní dobro. Jak využijeme své talenty a hřivny, které jsme dostali.

Dalšími mluvčími byl vůdčí představitel EU klubu ECPM Leo van Doesburg, chorvatská europoslankyně Marijana Petir, a také čeští europoslanci za KDU-ČSL Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová. I mládež měla dostatek prostoru se vyjádřit k palčivým otázkám, jako například postavení rodiny v dnešní společnosti.

Vedle mezinárodního programu se naši mladí čeští vyslanci setkali s Michaelou Šojdrovou, která podpořila fórum a výjezd mladých, a spolu se svým týmem zajistila milé a vstřícné přijetí.

Evropské katolické fórum mládeže pomohlo mladým k uvědomění, jak moc je sociální učení aktuální v dnešní společnosti a jakou má křesťan ve světě odpovědnost. Dalším velkým přínosem bylo poznání, jak žijí víru mladí z dalších evropských zemí, a v neposlední řadě také k navázání kontaktů a přátelských vztahů.

(Zdroj: Barbora Viktorinová)

Autor článku: Tomáš Tetiva