Vatikánský nuncius Leanza převzal vysoké státní vyznamenání

Datum publikace21. 3. 2018, 15.45

Prezident Miloš Zeman dnes udělil druhé nejvyšší státní vyznamenání vatikánskému diplomatovi Giuseppemu Leanzovi, jedná se o Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Svatý otec Benedikt XVI. jmenoval 15. září 2011 Mons. Giuseppe Leanzu apoštolským nunciem pro Českou republiku. Protože to je cizí státní příslušník, může mu být české státní vyznamenání uděleno i jindy než v řádové dny, kterými jsou 28. října a 1. ledna.

Za sedm let jeho působení v naší zemi byli jmenováni noví biskupové a podařilo se dokončit dohodu ohledně převozu ostatků kardinála Berana z Vatikánu. Apoštolský nuncius navštěvoval diecéze a pravidelně spolupracoval s českými i moravskými biskupy.

Mons. Giuseppe Leanza se narodil 2. ledna 1943 v italském městě Cesarò. Na kněze byl vysvěcen 17. července 1966 a začal působit v diecézi Patti. V roce 1970 začal studovat na Papežské církevní akademii v Římě. V roce 1972 získal doktorát z kanonického práva a vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce. Následně působil na nunciaturách v Paraguay, Ugandě a Spojených státech amerických. Od roku 1984 pracoval v Sekci pro vztahy se státy na Státním sekretariátu papežské kurie.

22. září 1990 přijal z rukou kardinála Casaroliho biskupské svěcení a byl jmenován titulárním arcibiskupem lilibejským. Dne 3. července 1990 se stal apoštolským nunciem na Haiti. 4. června 1991 byl jmenován apoštolským nunciem v Zambii a Malawi. 29. dubna 1999 byl stanoven apoštolským nunciem pro Bosnu a Hercegovinu a 15. května 2002 rovněž pro Slovinsko a Makedonii. Od 22. února 2003 pak působil jako apoštolský nuncius v Bulharsku, od 22. února 2008 v Irsku a od 15. září 2011 ho Svatý otec jmenoval apoštolským nunciem pro Českou republiku.

Mons. Leanza hovoří italsky, francouzsky, anglicky a španělsky.

Autor článku: Nela Fabiánová