Účastníci pre-synody: Dialog je otevřený všem mladým lidem, je to vzácná zkušenost

Datum publikace22. 3. 2018, 14.00

Přes 300 mladých lidí z celého světa se v těchto dnech účastní pre-synodního setkání ve Vatikánu, které je přípravou na generální shromáždění biskupské synody věnované mladým lidem, víře a rozlišování povolání. Zástupcem mladých řeholníků za celou Evropu byl vybrán oblát Oto Medvec z Plzně. Mladé lidi z ČR dále zastupuje Markéta Imlaufová, studentka 2. ročníku magisterského studia PedF UK, která je také dobrovolnicí v neziskové organizaci Salesiánská asociace Dona Bosca. O své zkušenosti nám napsali přímo z Vatikánu.

Papež František řekl, že nechce synodu o mladých, ale chce synodu s mladými, a proto tu jsme. Jsme tu, abychom diskutovali, sdíleli naše názory o tom, co nám v církvi schází, co potřebujeme, co oceňujeme. Církev chce vědět, čím mladí lidé žijí a chce s nimi spolupracovat. Nezajímají ji jen křesťané, ale všichni, kdo se chtějí zapojit do dialogu! Je to úžasný krok, který církev dělá směrem k mladým lidem, když je zve k aktivní spolupráci,“ napsala Markéta Imlaufová.

Presynoda byla zahájena 19. března setkáním s papežem, který odpovídal na dotazy mladých lidí. Poté pak byli mladí rozděleni do jazykových skupin, ve kterých se vyjadřovali k předloženému náčrtu prací a pracovali na vyhotovení syntézy, aby se tak mohl připravit závěrečný projekt, který bude dnes předložen plenárnímu zasedání.

Od počátku týdne jsme diskutovali nad základními otázkami, na které se synoda snaží nalézt odpovědi, a to přímo v nás samých – tedy v mladých lidech. Tak například: Jak by měla vypadat dnešní církev? Co by měla dělat ve světě, tak aby byla pro společnost atraktivní a aktuální? Jak přispívají moderní technologie, se všemi svými hrozbami a příležitostmi k nalezení vlastní identity a k pochopení toho, kým jsem?

Učí mě to kromě jiného pokoře, protože problémy české mládeže se mi třeba v porovnání s tím, co řeší mladí lidé v Indii nebo Nigérií, zdají být zcela marginální. Člověk vyskočí ze své bubliny a uvědomí si širší kontext. Jak nám v pondělí řekl sám papež František, když za námi přijel, nemáme se bát mluvit. ´Řekněte to, co si opravdu myslíte, od toho jste tady. Všechny názory jsou stejně důležité a všichni máte stejné právo mluvit! Mějte odvahu mluvit!´“ vysvětlila Markéta Imlaufová.

Vzniklý návrh pak bude dál prohlubován během zasedání i v jednotlivých skupinách. Další návrhy a doporučení, které z těchto prací vzejdou, pak umožní sestavení konečného textu, jehož předložení a schválení se očekává v sobotu dopoledne.

Dokument pak bude v neděli 25. března odevzdán papeži a stane se součástí Instrumentum laboris, pracovního dokumentu synodních otců, spolu s dvěma dotazníky vyplňovanými v uplynulých měsících (jeden byl určen biskupským konferencím a druhý přímo mladým lidem skrze webové stránky synody) a spolu s výsledky sympozia, které se loni v září konalo v generálním domě jezuitů.

Pre-synoda je vzácná zkušenost. Od začátku tady zakouším atmosféru otevřenosti, vzájemné důvěry a respektu. Věříme v Boha dialogu, který přináší novost a svěžest. Proto věříme v budoucnost, která není jako katastrofický film, ale je tím, co chceme budovat, tím, na co se můžeme těšit. Jsem vděčný za to, že jsem tady, za možnost vyjádřit se a naslouchat. Obojí je risk a vyžaduje odvahu, ale papež František chtěl, abychom riskovali. Protože mladý člověk, který neriskuje, zestárne uvnitř, otupí, spokojí se s málem. My nechceme jenom přežívat, chceme žít naplno,“ napsal Oto Medvec.

Prostřednictvím Facebooku se do synody může zapojit kdokoli, a to už od 8. dubna na stránce Synoda o mládeži 2018. Pod názvem #Synod2018 byla také vytvořena mezinárodní facebooková stránka, twitterový  a instagramový účet. Webové stránky v pěti světových jazycích naleznete zde: www.synod2018.va.

(Zdroj: Vatican News, La Stampa, Kristýna Garguláková (sekce pro nládež ČBK), Zuzana Lášková (biskupství plzeňské)

Autor článku: Tomáš Tetiva