Na počest kardinála Berana se v pátek rozezní zvony ve všech kostelích

Datum publikace9. 4. 2018, 7.00

V pátek 20. dubna 2018 přistanou v Praze na letišti ostatky kardinála Josefa Berana a na jeho počest se rozezní na 5 minut zvony ve všech kostelích.

Foto: kardinaljosefberan.cz

Toto rozhodnutí kardinála Dominika Duky OP má připomenout a uctít památku kardinála Josefa Berana. Poklonit se památce statečného svědka víry můžete v 19 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích nebo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu Strahovského kláštera po 20. hodině.

V sobotu 21. dubna vyjde v 10 hodin po krátké modlitbě procesí s ostatky kardinála Berana ze strahovské baziliky přes Pohořelec Loretánskou ulicí na Hradčanské náměstí. Rakev bude vezena na pohřebním voze taženém šestispřežím starokladrubských vraníků. Na Hradčanském náměstí bude v 10.30 rakev z vozu sejmuta a na krátký čas umístěna na katafalk pod oblouk mezi prvním a druhým nádvořím arcibiskupského paláce. Poté vyjde v 10.50 liturgický průvod Bránou gigantů, přes I. a II. nádvoří Pražského hradu do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

V katedrále bude od 11 hodin sloužena slavná mše svatá ke cti sv. Vojtěcha. Během bohoslužby bude v blízkosti oltáře vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Rakev bude umístěna před oltářem. Po skončení mešní liturgie, jejímž hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka OP, bude rakev s ostatky kardinála Berana vystavena veřejné úctě do pondělí 23. dubna, kdy po večerní poutní bohoslužbě od 18 hodin bude uložena v nově zřízeném sarkofágu.

Papež František povolil převoz ostatků v souladu s poslední vůlí Josefa Berana počátkem letošního roku. Tělo je pohřbeno ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu, protože vláda v komunistickém Československu nepovolila návrat kardinálova těla do vlasti. Kněz zemřel v roce 1969 ve vatikánském vyhnanství a církev usiluje o jeho blahořečení.

Autor článku: Nela Fabiánová