Dominik Duka: Kardinál Beran je velká postava našich dějin, nikdy se nenechal zlomit

Datum publikace13. 4. 2018, 12.00

Návrat domů – takto charakterizoval pražský arcibiskup Dominik Duka OP repatriaci ostatků jedné z nejvýznamnějších postav české katolické církve, kardinála Josefa Berana, která se uskuteční v druhé polovině příštího týdne. Podle Dominika Duky byl kardinál Beran velkou postavou nejen katolické církve, ale také statečným mužem, který dokázal vzdorovat nacismu i komunismu.

Foto: Archiv AP

Kardinál Beran představuje klíčovou postavu muže, který se nikdy nenechal zlomit, i když nabídky ke kompromisu byly velké. Kardinál Beran se vrací, ale stoupenci komunistické diktatury jsou v Parlamentu České republiky a majíce poslaneckou imunitu mohou své názory otevřeně hlásat, přestože parlament schválil zákon o zločinnosti obou totalit,“ řekl dnes na tiskové konferenci D. Duka.

Ostatky kardinála Berana budou vyzdvihnuty ve čtvrtek 19. dubna z hrobu v kryptě svatopetrské baziliky, kde byl v roce 1969 na přání papeže bl. Pavla VI. pohřben. „Průzkumem se jasně prokázalo, že se jednalo o prozatímní hrob, takže ten bude následně zrušen a náhrobní deska by měla být umístěna v Plzni, tedy v rodišti kardinála Berana. Jeho ostatky budou uloženy do prosté dubové rakve, podobné jako měl Jan Pavel II.,“ uvedl organizátor repatriace Vojtěch Mátl z Arcibiskupství pražského.

Současně ve stejný den ve čtvrtek 19. dubna se uskuteční významná událost v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, neboť zde bude slavnostně odhaleno sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly sochařky Karly Vobišové, jehož sádrový odlitek byl v roce 1947 umístěn v katedrále. Avšak stejně jako byl po nástupu komunistického režimu kardinál Beran internován, tak byl model sousoší po roce 1948 z katedrály odstraněn.

Je velmi vzácné, že se něco podobného povedlo dotáhnout do konce, letos uplyne už 70 let od dokončení modelu sochy. Považuji to za splacení závazku,“ řekl Jiří Kotalík z AVU, který se podílel na restaurátorských pracích modelu sochy.

Rakev s ostatky přiveze vládní speciál do Prahy v pátek 20. dubna, přílet na vojenské letiště Kbely je plánovaný na 18. hodinu. V okamžiku dosednutí letadla na zem se po celé zemi na uctění památky kardinála Berana na 5 minut rozezní zvony ve všech kostelích. Vládní delegaci povede ministr zahraničí Martin Stropnický.

Jednotka čestné stráže vynese rakev s ostatky na katafalk a zazní píseň Čechy krásné, Čechy mé, která se hrála také při jeho návratu z koncentračního tábora. Krátkou modlitbu potom pronese vojenský kaplan a úctu projeví ministryně obrany Karla Šlechtová a předseda senátu Milan Štěch. Po zaznění státní hymny zamíří kolona ke kostelu sv. Vojtěcha v Dejvicích,“ uvedl Vojtěch Mátl.

Právě tam kardinál Beran působil jako rektor arcibiskupského semináře a tam ho také zatklo gestapo. Kromě toho byl v Dejvicích velmi oblíbený a vyhledávaným zpovědníkem a duchovním pastýřem. Na památku jeho působení proto budou v kostele sv. Vojtěcha slaveny nešpory, které povede současný rektor semináře.

Další zastávkou bude strahovská bazilika Panny Marie, kde bude slavena modlitební vigilie ze svátku sv. Vojtěcha. Podle V. Mátla byl Strahov vybrán proto, že tam kardinál Beran pronesl svoje poslední svobodné kázání v předvečer svátku Božího Těla v roce 1949.

Rakev s ostatky zůstane přes noc ve strahovském klášteře, odkud ráno v sobotu 21. dubna v deset hodin vyjde procesí. Rakev s ostatky bude umístěna na pohřebním kočáru, před kterým půjdou katolické spolky a zástupci rytířů, řeholníci, kněží a biskupové. Za rakví půjdou arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner, čestní hosté a všechen lid.

V katedrále bude od 11 hodin sloužena slavná mše svatá ke cti sv. Vojtěcha. Během bohoslužby bude v blízkosti oltáře vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Rakev bude umístěna před oltářem.

První čtení nebude slyšet, ale bude znakováno v českém znakovém jazyce pro neslyšící na připomenutí toho, že kardinál Beran byl ředitelem Ústavu hluchoněmých v Krči a velmi se zasazoval o integraci hluchoněmých. Při mši také zazní 19 úderů na zvon Zikmund, je to součet let, které kardinál Beran strávil v koncentráku a internaci,“ dodal Vojtěch Mátl.

Po skončení mešní liturgie, jejímž hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka OP, bude rakev s ostatky kardinála Berana vystavena veřejné úctě do pondělí 23. dubna, kdy po večerní poutní bohoslužbě od 18 hodin bude uložena v nově zřízeném sarkofágu v kapli sv. Anežky.

Papež František povolil převoz ostatků v souladu s poslední vůlí Josefa Berana počátkem letošního roku. Tělo je pohřbeno ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu, protože vláda v komunistickém Československu nepovolila návrat kardinálova těla do vlasti. Kněz zemřel v roce 1969 ve vatikánském vyhnanství a církev usiluje o jeho blahořečení.

Autor článku: Tomáš Tetiva