Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Návrat kardinála Berana do vlasti: Rakev s ostatky včera zamířila do Nepomucena

Datum publikace20. 4. 2018, 13.00
TiskTisk

Po téměř padesáti letech se vrací do vlasti ostatky kardinála Josefa Berana, které byly po jeho smrti v roce 1969 pohřbeny v kryptě svatopetrské baziliky. Včera se uskutečnil obřad vyzvednutí ostatků, který vedl kardinál Angelo Comastri, arcikněz baziliky sv. Petra. Rakev s ostatky pak byla převezena do Papežské koleje Nepomucenum, kde se také slavila zádušní mše, kterou celebroval slovenský kardinál Jozef Tomko.

Foto: Roman Albrecht / Člověk a Víra

Posledního rozloučení s kardinálem Beranem v Římě se účastní česká delegace složená ze zástupců katolické církve i státu. Vede ji ministr kultury Ilja Šmíd a jejími členy jsou mimo jiné biskup královéhradecký Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub, nastupující pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer, rektor české papežské koleje v Římě Nepomucenum Petr Šikula či velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík.

'Návrat kardinála Josefa Berana do vlasti je velkým triumfem. Repatriací končí jeho emigrace. Chtěl bych poděkovat Svatému stolci za to, že v roce 1969 po smrti kardinála Berana umožnil, že jeho ostatky mohly ležet na takto posvátném místě v blízkosti ostatků svatého Petra,' řekl novinářům ministr kultury Šmíd.

Podle biskupa plzeňského Tomáš Holuba ztělesňuje kardinál Beran ve své osobě všechno dobré, co bylo spojeno s naší zemí ve 20. století. „Hrdinství, boj proti nacismu, ochota postavit se komunismu, respekt vůči náboženské svobodě a statečné snášení útlaku komunistického režimu,“ uvedl biskup a někdejší hlavní armádní kaplan pro server Aktuálně.cz.


Již ve středu byla v kapli odstraněna deska z hrobu, který byl už v době Beranova pohřbu koncipován jako dočasný. Tato deska by měla být umístěna v Beranově rodné Plzni. Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála zřízena pamětní deska. Spolu s rakví byl dnes vynesen z kaple také malý sáček se zemí z Beranovy vlasti, který byl uložen do kardinálova hrobu a který se nyní rovněž vrátí do Česka.

Po vynesení rakve z kaple v kryptě pod bazilikou jeden z kardinálů připomněl život kardinála Berana a jeho perzekuci. Uskutečnily se modlitby a loučení za účasti italských představitelů církve a českých hostí. Po vyzdvižení ostatků se pak večer uskutečnila zádušní mše v Papežské koleji Nepomucenum, kde se s kardinálem loučili tamní seminaristé a krajané. Do kaple se přes noc i dnes chodili s kardinálem, který v Nepomucenu žil ve svém exilu, loučit bohoslovci i řádové sestry.


Rektor koleje Petr Šikula stojí v Zeleném salonku koleje a ukazuje obraz svaté rodiny, utíkající do Egypta, na němž v popředí klečí kardinál Beran se spjatýma rukama. 'Podobný osud měl i kardinál Beran, který byl vyloučen sem do Říma, protože pro něj v tehdejším Československu nebylo místo. Nechtěli ho tam, nechtěli ho vidět, nechtěli ho slyšet,' říká.

Během totality dům fungoval pro ty bohoslovce, kterým se podařilo překonat železnou oponu. 'A do těchto poměrů sem přichází kardinál Beran. Mohl v Římě bydlet v kardinálských bytech, které mu byly k dispozici, přesto zvolil možnost bydlet v obyčejném prostředí, v české koleji,' říká Šikula.

Dnes v 18 hodin přistane vládní delegace na vojenském letišti ve Kbelích, odkud rakev s ostatky zamíří do kostela sv. Vojtěch v Arcibiskupském semináři. Večer se pak bude slavit vigilie ve Strahovské bazilice, kde zůstane rakev s kardinálem Beranem přes noc. V sobotu je procesí dopraví ze Strahova na Hradčanské náměstí. V katedrále sv. Víta bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit mši, během níž bude vystavena lebka mučedníka sv. Vojtěcha. Poté bude rakev s Beranovými ostatky po tři dny vystavena a po večerní bohoslužbě v pondělí 23. dubna bude uložena v katedrále, nikoli však pod zem, ale do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky.

Plní se tak poslední přání duchovního a politického vězně, jemuž československý komunistický režim znemožnil návrat do vlasti za jeho života i po smrti. Přemístění ostatků, které počátkem letošního roku povolil papež František, je podle historika Jaroslava Šebka, který se převozu ostatků také účastní, velkým symbolem pro českou společnost a symbolem odporu proti totalitě.

(Zdroj: ČTK, Radio Vaticana, Aktuálně.cz)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou