Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Katolický týdeník: Karel Marx – falešný prorok komunismu

Datum publikace2. 5. 2018, 9.00
TiskTisk

„Náboženství je opium lidstva.“ Těmito slovy vyjádřil svůj vztah k duchovnímu životu věřících lidí Karel Marx, německý filozof, od jehož narození uplyne v sobotu 5. května 200 let.

Málokterý myslitel ovlivnil dějiny uplynulých dvou staletí tolik, jako právě Marx. A byl to především jeho vztah k náboženství, který stál v základech myšlenkového systému, jenž otřásl světem. Pro Marxe totiž nejen organizované náboženství, ale sama představa osobního Boha představuje zlo, s nímž je třeba skoncovat – odvádí prý člověka od jeho podstaty, odcizuje ho sobě samému a brání mu tak v naplnění svých možností. Spolu se soukromým vlastnictvím, jež podle něj vede nevyhnutelně k vykořisťování člověka člověkem, představuje právě náboženská víra největší překážku v osvobození člověka.

Karel Marx jako novodobý mesiáš přichází s receptem, jak lidstvo z jeho utrpení vykoupit: odstraňte „hřích“ soukromého vlastnictví a nastane mír, blahobyt a štěstí pro každého. Nebe sestoupí na zem a náboženství, toto „falešné vědomí“ člověka, automaticky zanikne.

Svůdným představám uvěřili mnozí a 20. století bylo svědkem opakovaných pokusů vytvořit ráj na zemi. Nikde se to nepodařilo. Země, které se na cestu budování „světlých zítřků“ vydaly, brzy nestačily počítat mrtvé, pro něž v „beztřídní společnosti“ nebylo místo. Ani náboženství nezaniklo. V komunistických státech se do pseudonáboženského hávu navlékla sama státní ideologie, když zde Marxovy knihy plnily roli posvátných textů, nad jejichž správným výkladem bděla neomylná komunistická strana. Uskutečňování Marxových utopií tak nechtěně potvrdilo tezi současných religionistů, podle níž je náboženství „antropologickou konstantou“ – a celý Marxův program se pak jeví jen jako nepodařený, zvrácený útok na lidskou přirozenost.  

(…)

Marx a teologie

Myšlenky Karla Marxe nezůstaly bez odezvy ani v prostředí teologů. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o latinskoamerické teologii osvobození. Když se v roce 1972 uskutečnilo v Santiagu de Chile „první latinskoamerické setkání křesťanů bojujících za socialismus“, odkazy na Marxe se to mezi teology jen hemžilo. Český teolog Marek Pelech bilancuje závěry, v něž setkání vyústilo: „Hnutí má za to, že za prvé: revoluce a socialismus jsou dnes nevyhnutelné. Za druhé: zaangažování křesťanů po boku marxistů v revolučním boji za socialismus neznamená pro věřícího žádný problém. A za třetí: je zapotřebí znovu promyslet církev, teologii a víru, vycházeje přitom z revoluční praxe, to znamená z analýzy provedené marxistickou metodou.“

Od těch dob uběhlo více než čtyřicet let a někteří autoři dnes navíc poukazují na to, že mezi teologií osvobození a marxismem není zdaleka tak těsné spojení, některé proudy této teologie dokonce marxismus vždy odmítaly. A vzhledem k tomu, že současný papež František pochází právě z Latinské Ameriky, je zajímavé se podívat, jaké postoj v této věci zaujímá. Odpověď nalezne čtenář v novém vydání Katolického týdeníku…

JIŘÍ PRINZ      

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Na festival víry se všemi diecézemi
Na 800 kilometrů dlouhou cestu vyrazila v sobotu z pražské Bílé hory skupinka cyklistů. Cílem je německý Münster, kde se  9.–13. května uskuteční 101. ročník festivalu víry, tzv. Katolické dny. Své zastoupení zde budou mít všechny české a moravské diecéze.

Potomci vysídlených Italů přijeli na pouť
Na pětidenní pouť se do České republiky vypravili Italové z horského údolí Valle di Ledra v provincii Trento (Trident). Letos si připomínají sto let od události, která vyhnala jejich předky do několika moravských a českých obcí, kde se o ně postarali.

Perspektivy: Velehradské nadechnutí
Před padesáti lety se na Velehradě shromáždilo na 600 duchovních i laiků vedených Františkem Tomáškem. Cílem bylo ustavit Dílo koncilové obnovy, tedy uvést závěry II. vatikánského koncilu do praxe a obnovit život církve v Československu.

Doma: Kdy je nakročeno k nevěře
Ač je láska jedním ze základů manželství, bereme si KT v tento májový čas „na paškál“ věrnost.

(Text anonce připravil Jiří Macháně)

Soubory ke stažení

Autor článku: Nela Fabiánová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou