Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2018

Datum publikace7. 5. 2018, 13.00

Zveřejňujeme mimořádný naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2018: Prosme Pána, ať na přímluvu Panny Marie všem pomáhá říkat NE násilí a pomstě a všem pomáhá společně vytvářet pokoj.

Foto: Daniel Ibáñez / CNA

Na první neděli v měsíci květnu (6. května 2018) papež František po modlitbě Regina Caeli (Raduj se nebes Královno) vzpomněl obyvatele Středoafrické republiky. V hlavním městě Bangui byl přepaden kostel ozbrojenou skupinou a vyprovokoval tím celou řadu srážek, které si vyžádaly oběti na životech. Situaci v této zemi známe v České republice dobře i díky skupině dobrovolníků. Pracují v obecně prospěšné společnosti SIRIRI, kterou podpořil i pražský světící biskup Václav Malý. Jejím partnerem je misie řádu bosých karmelitánů, kteří zde působí dlouhou dobu. Snahy o pokojné soužití křesťanů a muslimů jsou narušovány útoky žoldáků, povětšinou z ciziny. V žebříčku sledujícím index prosperity se tato republika umístila v roce 2015 na poslední příčce ze 142 sledovaných zemí.

Únosy a braní rukojmí šíří teror a hrozbami se přitom vykonává nepřípustný nátlak na oběti. Jsou to činy mravně nedovolení. Terorismus vyhrožuje, zraňuje a zabíjí bez rozlišování, je těžkým proviněním proti spravedlnosti a lásce. Mučení, které používá tělesného nebo mravního násilí, aby se vynutilo přiznání, aby se potrestali viníci, aby se zastrašili odpůrci a aby se ukojila zášť, odporuje úctě k lidské osobě a lidské důstojnosti.“ (KKC 2297)

Výzva papeže říkat NE násilí a pomstě se týká mnoha oblastí světa. Tato cesta však začíná v srdci každého člověka. Můžeme připomenout, že nejlepším prostředkem, jak dosáhnout lásky k bližnímu (opak násilí a pomsty), je modlit se za něj. „Tvůj bratr,“ píše svatý Maxim, „ti připravil zkoušku, a smutek v tobě probudil nenávist. Nedej se přemoci nenávistí, ale nenávist poraz láskou. Hleď, jak to máš udělat: tím, že se za něj budeš u Boha upřímně modlit.“ Svatý Maxim dále radí: „Cítíš vůči někomu zášť? Modli se za něj, a zlomíš hrot vášně.“  A na jiném místě: „Proti pocitu roztrpčení bojuj modlitbou za toho, kdo tě urazil, a budeš vysvobozen.

(Zdroj: Pavel Ambros, SJ)

Autor článku: Tomáš Tetiva