1 467 kostelů a modliteben je připraveno na Noc kostelů

V tuto chvíli je pro vás připraveno celkem 6 440 programů v celé České republice. Letošní jubilejní 10. ročník se bude konat již v pátek 25. května 2018. Akce je ekumenická, což znamená že se účastní různé církve působící na území ČR.
Publikováno: 18. 5. 2018 12:00

Na webových stránkách Noc kostelů můžete hledat kostely a kapličky podle abecedy, dle krajů a dle diecézí. Pravidelně se účastní i biskupové, kteří na akci srdečně zvou. Biskup Baxant z litoměřcké diecéze dodává: "Při Noci kostelů se děje něco mimořádného a vy, milí přátelé, jste toho aktéry. Jindy sakrální prostory uzamčené a snad i obestřené tajemstvím se otevírají a zpřístupňují."

Plzeňská diecéze

V Bečově nad Teplou bude otevřeno pět míst s bohatým programem. Požádejte v kostele svatého Jiří, v kostele svatého Michaela Archanděla, v kapli svaté Anny, v letohrádku Komtesa či na hradě a zámku Bečov o poutnický pas s potvrzením návštěvy. Pokud během večera navštívíte alespoň čtyři místa farnosti Bečov nad Teplou zapojená do Noci kostelů a svou návštěvu doložíte potvrzením v poutnickém pasu, získáte zdarma špekáček, který můžete opéct v areálu vily Komtesa. Při potvrzené návštěvě všech zapojených míst Vám bude vydán osobní certifikát znalce kostelů a kaplí bečovské farnosti.

Normálně nepřístupný kostel v Doupovském Hradišti – Svatobor – kostel nanebevzetí Panny Marie se nachází v nově zpřístupněném prostoru bývalého vojenského prostoru. Více o něm najdete na www.dokumentacepamatek.cz.

V centru Plzně lze kromě například  katedrály navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který všem účastníkům nabídne ztišení, poslech hudby a možnost zapálit si svíčku na jakýkoliv úmysl. Večer Light4You je organizován mladými křesťany, kteří chtějí sdílet svojí radost ze života s druhými, chtějí otevřít kostel i pro ty, kteří tu třeba ještě nikdy nebyli a nabídnout setkání, trochu jiné, než v hospodě u piva. Akci zaštiťuje komunita misionářů oblátů z Plas.

Brněnské biskupství

Pestrá programová nabídka je připravena na mnoha místech brněnské diecéze. Letos budou zpřístupněny některé z brněnských nemocničních kaplí a poprvé představí Radio Proglas kapli Ducha Svatého. Tradičně čeká v Brně na návštěvníky Noci kostelů také jízda „šalinou,“ ve které letos pojedou režiséři, pedagogové a herci Jiří Strach a Zdeněk Černín, moderátorka Veronika Sedláčková či biskup CČSH Juraj Dovala. Po stopách Svatotomské Madony (palladia města Brna) s úkoly ve třech chrámech, kterých se nejvíce její pozoruhodný příběh dotýká (sv. Tomáš, jezuitský kostel, bazilika na Starém Brně) a slavnostní ekumenické setkání v modlitebně Sboru církve bratrské na ul. Kounicova.

Ve Vranově u Brna jistě zaujmou komentované prohlídky unikátní lichtenštejnské hrobky nebo vyhledávaný videomapping. Pozoruhodný průřez celým Santiniho dílem formou 3D vizualizace bude možné zhlédnout v Herálci na Žďársku. Možnost přiučit se něčemu novému a vyrobit si drobnou upomínku mohou účastníci v různých  tvořivých workshopech: např. v Třebíči zhotovit koně pro patrona kostela sv. Martina, v Rajhradě u Nejsvětějšího Srdce Ježišova zkusit práci mozaikáře, na Vranově vyzkoušet tvorbu a aktivity s oblíbenými biblickými postavičkami nebo navštívit výtvarný workshop s názvem Malířem fresky.

Královehradecká diecéze

V hradecké diecézi vybízí, podle encykliky Laudato si´ papeže Františka, k výletu na kole. Jsou připraveny dvě trasy – kratší a delší, v obou je přichystán program, možnost sběru razítek do Poutnického pasu a odměna pro cyklisty. 

Celý týden od 21. do 27. května bude v Hradci Králové probíhat již pátý ročník Týdne otevřených kostelů, s cílem přiblížit křesťanství lidem, kteří do kostela nechodí.

Zachraňte Kateřinu: velká zátková poznávací hra pro všechny generace na vás čeká od 17.00 do 20.00 hodin v České Třebové. 

V kostele Nejsvětější Trojice ve Vysokém Mýtě bude mše svatá, výstav Nejsvětější svátosti a koncert Sborečku. V Kostelci nad Orlicí v kostele sv. Anny bude komentovaná mše svatá, osobní svědectví a krátká adorace.

Litoměřická diecéze

V litoměřické diecézi se zúčastní 12 církví a nově 12 objektů, mezi nimi bude kostel v Žibřidicích u Liberce, který bude zpřístupněn po 60 letech. Opět jsou připraveny dvě soutěže – výtvarnou a fotografickou. Výtvarná soutěž na téma „Vitráž pro náš kostel aneb navrhujeme, či tvoříme vitráže“ je určena dětem do 15 let. Fotografické soutěže se mohou zúčastnit návštěvníci starší 16 let. Její téma je stálé a zní „Tvář kostela aneb exteriér kostela objektivem fotoaparátu“.

Pro děti je připraven speciální dopolední program pro školy (nutné se objednat) a také jsou k dispozici nové druhy pexes. Dva objekty budou z organizačních důvodů zpřístupněny v jiných termínech, ve čtvrtek 24. května (Velemín) a v sobotu 26. května (Velenice). V Liberci můžete navštívit kostel sv. Antonína Velikého – Poklady minulosti (unikátní výstava ostatků svatých křesťanského starověku).

Olomoucká arcidiecéze

Do Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi zapojí devět církví a očekává se, že otevřeno bude na 200 kostelů, kaplí a modliteben. Letos se mezi nimi objeví například zaniklý kostel sv. Petra a Pavla v Olomouci, v Hranicích jediná vojenská kaple v ČR nebo odborníky oceňovaný kostel v Sazovicích, který kanadský časopis Azure zařadil mezi 10 nejlepších staveb za rok 2017.

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se letos uskuteční od 17.30 v dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci na Slovenské ulici.

Českobudějovická diecéze

I v českobudějovické diecézi na vás čeká bohatý program. V katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích bude mše svátá a koncert katedrálního sboru. Proběhne také vernisáž obrazů Josefa Bouchala. Studentský kostel Svaté Rodiny uvede zpívaný aramejský Otčenás v podání sdružení Abwum a u sv. Vojtěcha ve Čtyřech Dvorech v 18 hod. biskup Pavel Posád požehná motocykl Petru Hošťálkovi před cestou na místo smrti sv. Vojtěcha.

V kostele Nanebevzetí P. Marie v Táboře-Klokotech zahájí program místní zvony a začne ucelené pásmo přednášek, koncertů a prohlídek. V Jindřichově Hradci se mohou návštěvníci kostela Nanebevzetí Panny Marie těšit mimo jiné na přednášku o Německých rytířích, varhanní koncert, komentovanou prohlídku kostela. Program pro děti, májová pobožnost a koncert kapely Jen Tet se spirituály a tradicionály uvítají zájemce v Kamenném Újezdu - kostel Všech svatých. Hudební odpoledne a zpěvy Taizé mohou nalákat návštěvníky v kostele sv. Jana Křtitele ve Vodňanech.

Pražská arcidiecéze

V pražské arcidiecézi je přihlášeno 326 kostelů a modliteben; každý z nich nabízí zajímavý program, čekají na vás výklady, prohlídky, koncerty, mše svaté, adorace, modlitby. Neváhejte a projděte pražskými i mimopražskými kostely a nechte se unést sváteční atmosférou, která je tak typická pro Noc kostelů.

V kostele sv. Tomáše na Malé Straně bude připraven bohatý program, setkání s kněžími a možnost rozhovoru, soutěž pro děti, ochutnávka piva a výstava obrázků, ilustrací a fotografií. V kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí si můžete poslechnout přednášku České nebe od Evy Doležalové z Historického ústavu AV ČR, program je zde připraven ale i pro děti a nedílnou součástí je i komentovaná prohlídka.

Ostravsko-opavská diecéze

V této diecézi je prozatím přihlášeno 141 kostelů a rozmanité programy pro návštěvníky. Za zmínku stojí koncert zobcových fléten v kostele sv. Jakuba v Místku ve Frýdku-Místku a také varhanní koncert Karolíny Blablové a Vojtěcha Trubače v kostele sv. Jana Křtitele ve Frenštátu pod Radhoštěm. V Ostrave-Porubě v kostele sv. Mikuláše jsou připravené soutěže pro děti i dospělé, výtvarné dílny a komentované promítání fotek z poutního zájezdu do Itálie.

Srdečně zveme k návštěvě kostelů.

(Zdroj: tiskoví mluvčí diecézí, diecézní organizátoři Noci kostelů 2018)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021