Papež vyzval věřící k modlitbám za čínské katolíky

Datum publikace24. 5. 2018, 10.00

Svatý otec vyzval věřící, aby se modlili za katolickou církev v Číně. Učinil tak během pravidelné středeční generální audience na svatopetrském náměstí, kde apeloval na všechny věřící, aby byli duchovně nablízku všem čínským katolíkům a modlili se za ně, aby mohli žít svojí víru v plném společenství se Svatým stolcem.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Papež František dále připomněl, že ve čtvrtek 24. května se slaví svátek Panny Marie, pomocnice křesťanů, která je obzvláště uctívána v čínském chrámu Šešan v Šanghaji.

Svatý otec řekl, že tento svátek nás zavazuje, abychom byli duchovně nablízku všem čínským katolíkům, a vyzval věřící k modlitbám, aby „mohli žít svoji víru s velkorysostí a pokojem“ a „mohli činit konkrétní gesta bratrství, souladu a smíření v plném společenství s Petrovým následníkem“.

Milí následovnící Pána v Číně, církev se modlí s vámi a za vás, aby i mezi všemi protivenstvími jste se mohli svěřit Boží vůli,“ řekl Svatý otec. Svoji výzvu pak uzavřel myšlenkou, že Naše Paní jim nikdy neodepře svou pomoc a bude na ně dohlížet s mateřskou láskou.

Podle některých odhadů žijí v Čínské lidové republice až desítky milionů křesťanů, přičemž jejich pronásledování trvá nepřetržitě od roku 1949. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve čínský režim potírá.

Před pěti lety odstartovala kampaň za ničení kostelů a odstraňování křesťanských křížů z budov. Právník, který nabídl pastorům pomoc, i samotní členové církve čelí zastrašování, absurdním obviněním a vykonstruovaným procesům.

Podle organizace Hlas mučedníků bylo v dubnu 2013 sedm vedoucích domácí církve z provincie Che-pej odsouzeno k odnětí svobody v délce tří až sedmi let na základě obvinění z příslušnosti k „sektě“. Zákazy činnosti se nevyhýbají ani sborům působícím pod hlavičkou státem schváleného Vlasteneckého hnutí trojí soběstačnosti a i jejich vedoucí a řadoví členové jsou vězněni a všemožně obtěžováni.

1. února 2018 navíc vstoupila v platnost nařízení, která úřadům zvyšují pravomoci monitorovat, sledovat a potenciálně postihovat některé náboženské praktiky. Ještě více se tak zvyšuje státní kontrola nad všemi aspekty náboženského vyznání. Nadále hrozí, že pravidla zdůrazňující národní bezpečnost s cílem omezit „infiltraci a extremismus“, můžou být zneužita k dalšímu omezování práv na svobodu náboženského vyznání a víry.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Amnesty International)

Autor článku: Tomáš Tetiva