Investice propojující církev a vědu v Dolních Břežanech již má plody

Ve čtvrtek 24. května požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka budovu Administrativně-technologického centra v Dolních Břežanech u Prahy, které se stává sídlem japonské technologické firmy Rigaku.
Publikováno: 25. 5. 2018 15:00

V trojpodlažním objektu za 47, 6 milionů Kč s užitnou plochou 1330 metrů čtverečních jsou k pronájmu prostory pro kanceláře a další využití, takže zde první nájemník objektu má k dispozici i část pro technologické zázemím firmy.

V současné době má Arcibiskupství pražské, které je majitelem objektu, pronajatu 70% budovy, zbytek na své nájemníky ještě čeká. Stavba, která se budovala rok a 3 měsíce je spolu s obnovou sousedícího zámku  jednou z největších investic zaměřených na samostatné porestituční hospodaření arcidiecéze.

Kardinál Duka včera označil vznik centra za projekt budoucnosti a projevil radost nad tímto konkrétním projevem spolupráce církve s vědeckou komunitou. "Je to živý příklad toho, jak může dojít k onomu setkání církve se společností, duchovního světa se světem, který má materiální podobu. Je to skutečně setkání Boha s člověkem," řekl. 

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik připomněl, že ale nejde jen o tuto zhmotněnou spolupráci arcibiskupství a firmy zaměřené na produkty pro vědecká centra, ale i o to, že Rigaku bude díky zázemí arcibiskupství a jeho vstřícnosti k potřebám obce spolupracovat s nedalekým pracovištěm Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, studenty a zdejším klastrem hi-tech firem v čele s centrem ELI, které vlastní největší laser v Evropě.

Objekt Administrativně-technologického centra navrhl architekt Tomáš Pína, dodavatelem stavby pak firma Starkom z Jihlavy. Firma Rigaku by v objektu měla začít fungovat do letošních prázdnin.

Ani věda a vývoj nových technologií se neobejdou bez dobrého zázemí

To přilehlý zámek z 18. století, který byl arcibiskupství navrácen v rámci částečného majetkového vyrovnání, na své slavnostní otevření ještě čeká. Má k němu dojít na podzim, kdy bude hotova vrcholící proměna komplexu zámku s kaplí a parkem na hotel zaměřený na ubytovávání hostů ze zdejší vědecké komunity.

Díky spolupráci Arcibiskupství s Dolními Břežanami zde vzniklo nejen nové náměstí, ale obec získala i pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila podmínky pro výstavbu rodinných domů. Bez této spolupráce v duchu kooperativního modelu by zde nestály ani laserová centra ELI a HiLase.

Rigaku se zaměřuje na spolupráci s výzkumnými organizacemi a na kosmický průmysl. Je jedním z českých dodavatelů Evropské kosmické agentury (ESA), vyvíjí zejména optické a zobrazovací přístroje. V minulosti se podílela na konstrukci první české nanodružice VZLUSAT-1, která loni v červnu vynesla na oběžnou dráhu několik přístrojů. Byl mezi nimi i rentgenový optický systém firmy.

(S využitím informací Arcibiskupství pražského, Obce Dolní Břežany a ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Biskup Pavel Konzbul: Vidět, žít a vyznat

Biskupové od nás i ze zahraničí, zástupce apoštolské nunciatury, členové kapitul, rektoři seminářů a další osobnosti církevního života se sjeli do Brna, aby přivítali nově jmenovaného 14. diecézního biskupa brněnského Mons. Pavla Konzbula.
29.06.2022

Arcibiskup Jan Graubner obdržel pallium

Z rukou Svatého otce Františka obdržel dnes, na svátek sv. Petra a Pavla, ve svatopeterské bazilice ve Vatikánu, nastupující pražský arcibiskup Jan Graubner pallium.
29.06.2022

New Generation z Kyjeva v Nové Pace

Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace připravil bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny v Hotelu Centrál i v dalších bytech a domech. To vše je propojeno s křesťanskou bilingvní (ukrajinština a angličtina) školou New Generation z Kyjeva, kterou vedení školy Brána navštívilo před čtyřmi lety. Nyní její ředitelka hledala místo, kde by mohly složit hlavu rodiny spojené s touto školou (asi 100 osob), ale i samotná škola obnovit každodenní výuku. Společenství pomohlo sehnat prostory, kde jsou každý den vyučovány ukrajinské děti, které se přestěhovaly s rodiči do Nové Paky, a některé jsou nadále vyučovány online. Škola NG spolupracuje s Bránou: chodí tam na obědy, učí se česky, dělají výlety a podobně. Je to oboustranně obohacující spolupráce. V současnosti dochází k registraci všech ukrajinských dětí do školy Brána, i když ještě není jisté, jestli zde všechny zůstanou na další školní rok nebo se vrátí do své země.
28.06.2022

Novinky v novopacké škole Brána

Počátkem roku 2021 škola Brána se zřizovatelem, jímž je Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace, došla k rozhodnutí otevřít k mateřské a základní škole další stupeň vzdělávání. Vysoká škola to zatím není, ale střední ano. Už dlouhá léta v Nové Pace vnímali, že učňovské školství potřebuje pozvednout. Jde zejména na chlapce. Mnoho rodičů, než aby syna poslali na „učňák“, raději se ho snaží za každou cenu protlačit na obor s maturitou, i když je jasné, že je spíše praktik. V církevním školství nyní existuje pouze jedna obdobná škola tohoto typu, na Moravě. Rozhodnutí padlo na obor Instalatér plus. Plus znamená rozšíření studia s přesahem do dalších příbuzných oborů, zejména elektro a stavební. Tato Mistrovská střední výhledově cílí i na maturitu. Prioritou je bezpečné prostředí – to, co mnoho současných škol postrádá. Proto byl současně založen pro vzdálenější zájemce i Domov mládeže. Střední škola zahájí činnost 1. září 2022.
28.06.2022

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022