Investice propojující církev a vědu v Dolních Břežanech již má plody

Ve čtvrtek 24. května požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka budovu Administrativně-technologického centra v Dolních Břežanech u Prahy, které se stává sídlem japonské technologické firmy Rigaku.
Publikováno: 25. 5. 2018 17:00

V trojpodlažním objektu za 47, 6 milionů Kč s užitnou plochou 1330 metrů čtverečních jsou k pronájmu prostory pro kanceláře a další využití, takže zde první nájemník objektu má k dispozici i část pro technologické zázemím firmy.

V současné době má Arcibiskupství pražské, které je majitelem objektu, pronajatu 70% budovy, zbytek na své nájemníky ještě čeká. Stavba, která se budovala rok a 3 měsíce je spolu s obnovou sousedícího zámku  jednou z největších investic zaměřených na samostatné porestituční hospodaření arcidiecéze.

Kardinál Duka včera označil vznik centra za projekt budoucnosti a projevil radost nad tímto konkrétním projevem spolupráce církve s vědeckou komunitou. "Je to živý příklad toho, jak může dojít k onomu setkání církve se společností, duchovního světa se světem, který má materiální podobu. Je to skutečně setkání Boha s člověkem," řekl. 

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik připomněl, že ale nejde jen o tuto zhmotněnou spolupráci arcibiskupství a firmy zaměřené na produkty pro vědecká centra, ale i o to, že Rigaku bude díky zázemí arcibiskupství a jeho vstřícnosti k potřebám obce spolupracovat s nedalekým pracovištěm Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, studenty a zdejším klastrem hi-tech firem v čele s centrem ELI, které vlastní největší laser v Evropě.

Objekt Administrativně-technologického centra navrhl architekt Tomáš Pína, dodavatelem stavby pak firma Starkom z Jihlavy. Firma Rigaku by v objektu měla začít fungovat do letošních prázdnin.

Ani věda a vývoj nových technologií se neobejdou bez dobrého zázemí

To přilehlý zámek z 18. století, který byl arcibiskupství navrácen v rámci částečného majetkového vyrovnání, na své slavnostní otevření ještě čeká. Má k němu dojít na podzim, kdy bude hotova vrcholící proměna komplexu zámku s kaplí a parkem na hotel zaměřený na ubytovávání hostů ze zdejší vědecké komunity.

Díky spolupráci Arcibiskupství s Dolními Břežanami zde vzniklo nejen nové náměstí, ale obec získala i pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila podmínky pro výstavbu rodinných domů. Bez této spolupráce v duchu kooperativního modelu by zde nestály ani laserová centra ELI a HiLase.

Rigaku se zaměřuje na spolupráci s výzkumnými organizacemi a na kosmický průmysl. Je jedním z českých dodavatelů Evropské kosmické agentury (ESA), vyvíjí zejména optické a zobrazovací přístroje. V minulosti se podílela na konstrukci první české nanodružice VZLUSAT-1, která loni v červnu vynesla na oběžnou dráhu několik přístrojů. Byl mezi nimi i rentgenový optický systém firmy.

(S využitím informací Arcibiskupství pražského, Obce Dolní Břežany a ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019