Investice propojující církev a vědu v Dolních Břežanech již má plody

Ve čtvrtek 24. května požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka budovu Administrativně-technologického centra v Dolních Břežanech u Prahy, které se stává sídlem japonské technologické firmy Rigaku.
Publikováno: 25. 5. 2018 17:00

V trojpodlažním objektu za 47, 6 milionů Kč s užitnou plochou 1330 metrů čtverečních jsou k pronájmu prostory pro kanceláře a další využití, takže zde první nájemník objektu má k dispozici i část pro technologické zázemím firmy.

V současné době má Arcibiskupství pražské, které je majitelem objektu, pronajatu 70% budovy, zbytek na své nájemníky ještě čeká. Stavba, která se budovala rok a 3 měsíce je spolu s obnovou sousedícího zámku  jednou z největších investic zaměřených na samostatné porestituční hospodaření arcidiecéze.

Kardinál Duka včera označil vznik centra za projekt budoucnosti a projevil radost nad tímto konkrétním projevem spolupráce církve s vědeckou komunitou. "Je to živý příklad toho, jak může dojít k onomu setkání církve se společností, duchovního světa se světem, který má materiální podobu. Je to skutečně setkání Boha s člověkem," řekl. 

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik připomněl, že ale nejde jen o tuto zhmotněnou spolupráci arcibiskupství a firmy zaměřené na produkty pro vědecká centra, ale i o to, že Rigaku bude díky zázemí arcibiskupství a jeho vstřícnosti k potřebám obce spolupracovat s nedalekým pracovištěm Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, studenty a zdejším klastrem hi-tech firem v čele s centrem ELI, které vlastní největší laser v Evropě.

Objekt Administrativně-technologického centra navrhl architekt Tomáš Pína, dodavatelem stavby pak firma Starkom z Jihlavy. Firma Rigaku by v objektu měla začít fungovat do letošních prázdnin.

Ani věda a vývoj nových technologií se neobejdou bez dobrého zázemí

To přilehlý zámek z 18. století, který byl arcibiskupství navrácen v rámci částečného majetkového vyrovnání, na své slavnostní otevření ještě čeká. Má k němu dojít na podzim, kdy bude hotova vrcholící proměna komplexu zámku s kaplí a parkem na hotel zaměřený na ubytovávání hostů ze zdejší vědecké komunity.

Díky spolupráci Arcibiskupství s Dolními Břežanami zde vzniklo nejen nové náměstí, ale obec získala i pozemky pro nový hřbitov a spolu s arcibiskupstvím připravila podmínky pro výstavbu rodinných domů. Bez této spolupráce v duchu kooperativního modelu by zde nestály ani laserová centra ELI a HiLase.

Rigaku se zaměřuje na spolupráci s výzkumnými organizacemi a na kosmický průmysl. Je jedním z českých dodavatelů Evropské kosmické agentury (ESA), vyvíjí zejména optické a zobrazovací přístroje. V minulosti se podílela na konstrukci první české nanodružice VZLUSAT-1, která loni v červnu vynesla na oběžnou dráhu několik přístrojů. Byl mezi nimi i rentgenový optický systém firmy.

(S využitím informací Arcibiskupství pražského, Obce Dolní Břežany a ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019