Církev blahořečila řeholní sestru zabitou islamisty

Datum publikace29. 5. 2018, 15.00

V neděli 27. května při modlitbě Anděl Páně připomněl papež František novou blahoslavenou, kterou se stala italská řeholní sestra Leonella Sgorbatiová z kongregace sester Misionářek Panny Marie Těšitelky. Byla zastřelena islamisty při práci v misiích v Somálsku v roce 2006 a zemřela se slovy odpuštění na rtech.

Foto: Misioneras de la Consolata

Kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení, prohlásil z pověření Svatého otce v sobotu 27. května 2018 v italské Piacenze za blahoslavenou Leonellu Sgorbatiovou, sestru od Misionářek Panny Marie Těšitelky, jež byla zabita islamisty z nenávisti k víře v Somálsku v roce 2006. „Její život odevzdaný evangeliu a službě chudým, stejně jako její mučednictví jsou zárukou naděje pro Afriku a celý svět,“ uvedl papež František po nedělní modlitbě Anděl Páně a vyzval přítomné věřící ke společné prosbě za mír v Africe.

Ošetřovatelka na misiích

Sestra Leonella, vlastním jménem Maria Sgorbatiová, pochází ze severoitalského městečka Gazzola v provincii Piacenza, kde se v roce 1940 narodila. Ve 23 letech vstoupila do kongregace sester Misionářek Panny Marie Těšitelky v provincii Cuneo. Po absolvování zdravotní školy ve Velké Británii se přestěhovala do Keni, kde sloužila v různých nemocnicích v blízkosti hlavního města Nairobi, kde přinášela nemocným útěchu a věnovala se misijnímu poslání. Ve studiu ošetřovatelství pokračovala i na vysoké škole a v roce 1985 se tak stala hlavním školitelem ošetřovatelek v keňském městě Meru. O osm let později se byla zvolena regionální představenou kongregace sester Misionářek Panny Marie Těšitelky.

V Mogadišu, hlavním městě Somálska, otevřela v roce 2002 zdravotní školu pro formaci budoucích zdravotnic a porodních asistentek v nemocnici provozované organizací SOS Dětské vesničky. Vzhledem k tomu, že sestra Leonella chtěla vyškolit další ošetřovatelky i v Keni, vrátila se sem se třemi nově vystudovanými zdravotními sestrami, které měly dále pokračovat ve studiu medicíny.

Mučednická smrt

V Somálsku byl velmi silný islámský extremismus, proto, když se sem poté chtěla vrátit zpět do Mogadiša, narazila na problémy se získáním víza kvůli novým pravidlům stanoveným islámským soudem, který nyní kontroloval město a okolí. Do Mogadiša se jí sice vrátit podařilo, ale čtyři dny poté, 17. září 2006, byla před dětskou nemocnicí zastřelena společně s muslimským členem ochranky, který ji doprovázel. Sestra Leonella byla převezena do nemocnice, kde se u ní shromáždily její spolusestry. Sestra Gianna Irene Peanová o této chvíli vyprávěla: „Nejevila známky strachu, napětí, ani úzkosti, ale její tvář vyzařovala pokoj a bylo vidět, že chtěla říct něco důležitého, co měla na srdci, a zašeptala: ´Odpuštění, odpuštění, odpuštění´.“ V tuto chvíli dorazil chirurg, který již musel pouze konstatovat smrt.

Sestra Leona Sgorbatiová odevzdala svůj život do Boží náruče a naplnila se tak slova, která napsala své novicmistrové po složení věčných slibů: „Nenacházím odvahu říct: ´Pane, s prostým a radostným srdcem jsem dala vše.´ Ale já doufám, že jednoho dne Pán, ve své dobrotě, mi pomůže Mu odevzdat všechno nebo si to vezme… Protože On ví, že toto je to, co já opravdu chci, a On to ví.“

Nejednalo se o první případ mučednické smrti Italů v Somálsku. Připomeňme např. lékařku Graziellu Fumagalliovou, Annalenu Tonelliovou, která se zde věnovala těm nejposlednějším a byla zabita islámskými extremisty, a biskupa Salvatora Colomba, který byl zabit během mše svaté.

V závěru chceme jen dodat, že Kongregace pro svatořečení bude mít od září letošního roku nového prefekta, a stane se jím Mons. Giovanni Angelo Becciu. Svatý otec jej zároveň potvrdil v roli svého zvláštního delegáta pro Suverénní řád maltézských rytířů.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, wikipediatempi.it)

Autor článku: Radka Blajdová