Papež František: Migrace může společnost obohatit

Migranti mohou obohatit společnost, která je přijme. A měli bychom mít na paměti, že se jedná o lidi, nikoliv pouhá čísla ve statistikách. To říká papež František ve svém poselství, které zaslal na 2. Konferenci o mezinárodní migraci. Tu spoluorganizoval Svatý stolec a mexická vláda.
Publikováno: 14. 6. 2018 13:00

Foto: Daniel Ibañez / CNA

Migranti: obohacení společnosti

Svatý otec povzbudil účastníky konference, aby usilovali o „zakořenění zodpovědnosti za společné globální zvládání mezinárodní migrace na základě hodnot spravedlnosti, solidarity a soucitu“.

Podle něj je nutná změna myšlení, aby bylo možné vidět migranty jako přínos pro společnost. „Nesmíme vnímat druhé lidi jako hrozbu pro náš komfort, ale naopak je oceňovat jako lidi, jejichž životní zkušenost a hodnoty mohou velmi obohatit naší společnost,“ řekl.

Papež František řekl, že jsme povoláni „k setkání s druhými, abychom je přivítali, poznali a uznali jako plnohodnotné osoby“.

Lidé, nikoliv čísla

Papež František řekl účastníkům konference, že hlavní problém týkající se migrace je, že se nejedná o pouhá čísla ze statistiky, ale o lidi s vlastní kulturou a potřebami.

Tito lidé, naši bratři a sestry, potřebují ochranu, bez ohledu na to, jaký mají migrační statut,“ prohlásil.

Strhněte zdi

Zdůraznil, že je nutné chránit základní lidská práva a důstojnost migrantů, obzvláště pokud se jedná o děti.

Doufám za ně, že budeme mít odvahu strhnout zdi ´komfortu a tichého souhlasu´, který zhoršuje jejich bezmocnost; čekají na nás, abychom jim ukázali zájem, soucit a zbožnost,“ dodal.

Nakonec papež František řekl, že migranti by měli být přijati „jako naši bratři a sestry“ a měli by dostat šanci „žít důstojný a pokojný život“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020