Papež František: Migrace může společnost obohatit

Migranti mohou obohatit společnost, která je přijme. A měli bychom mít na paměti, že se jedná o lidi, nikoliv pouhá čísla ve statistikách. To říká papež František ve svém poselství, které zaslal na 2. Konferenci o mezinárodní migraci. Tu spoluorganizoval Svatý stolec a mexická vláda.
Publikováno: 14. 6. 2018 13:00

Foto: Daniel Ibañez / CNA

Migranti: obohacení společnosti

Svatý otec povzbudil účastníky konference, aby usilovali o „zakořenění zodpovědnosti za společné globální zvládání mezinárodní migrace na základě hodnot spravedlnosti, solidarity a soucitu“.

Podle něj je nutná změna myšlení, aby bylo možné vidět migranty jako přínos pro společnost. „Nesmíme vnímat druhé lidi jako hrozbu pro náš komfort, ale naopak je oceňovat jako lidi, jejichž životní zkušenost a hodnoty mohou velmi obohatit naší společnost,“ řekl.

Papež František řekl, že jsme povoláni „k setkání s druhými, abychom je přivítali, poznali a uznali jako plnohodnotné osoby“.

Lidé, nikoliv čísla

Papež František řekl účastníkům konference, že hlavní problém týkající se migrace je, že se nejedná o pouhá čísla ze statistiky, ale o lidi s vlastní kulturou a potřebami.

Tito lidé, naši bratři a sestry, potřebují ochranu, bez ohledu na to, jaký mají migrační statut,“ prohlásil.

Strhněte zdi

Zdůraznil, že je nutné chránit základní lidská práva a důstojnost migrantů, obzvláště pokud se jedná o děti.

Doufám za ně, že budeme mít odvahu strhnout zdi ´komfortu a tichého souhlasu´, který zhoršuje jejich bezmocnost; čekají na nás, abychom jim ukázali zájem, soucit a zbožnost,“ dodal.

Nakonec papež František řekl, že migranti by měli být přijati „jako naši bratři a sestry“ a měli by dostat šanci „žít důstojný a pokojný život“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019