Dílo Mary’s Meals je už i v České republice

V České republice byla založena pobočka charitativní organizace Mary’s Meals (Mariino jídlo). Myšlenkou tohoto hnutí je dát dětem v nejchudších zemích světa jedno jídlo denně tam, kde se vzdělávají, neboť to znamená zajistit jim lepší budoucnost. Iniciátorem díla Mary’s Meals, které dnes živí více než 1,26 miliónu dětí po celém světě, je Skot Magnus MacFarlane-Barrow, jenž bude hostem na letošní Katolické charismatické konferenci v Brně. Stát se podporovatelem tohoto díla může prakticky každý, neboť náklady na jídlo pro jedno dítě na celý školní rok představují pouhých 421 Kč.
Publikováno: 15. 6. 2018 11:00

Foto: Chris Leslie/Mary´s Meals

Jak se zapojit do díla Mary’s Meals?

Podporovat toto dílo může opravdu každý, a to buď materiálně, nebo i dobrovolnickou prací při šíření informací o této iniciativě.

Náklady na jídlo pro jedno dítě na celý školní rok představují pouhých 421 Kč. A to především díky dobrovolníkům jak na straně dárcovských zemí, tak i na straně obdarovaných. Pokud by se do toho díla zapojila například celá farnost, nabízí se zde mimořádná možnost financování jídla pro děti celé školy, kterou si může vybrat.

Sbírkový účet u Komerční banky: 4410277/0100.

Vítaní jsou také dobrovolníci, nejlepší je ozvat se buď na email: info@marysmeals.cz nebo telefon: +420 703 685 407.

Mary’s Meals v České republice

V České republice vznikla oficiální „pobočka“ Mary’s Meals teprve v březnu tohoto roku. 8. května se pak sešli členové a příznivci Mary’s Meals na Svatém Hostýně, kde poutí zahájili působení tohoto hnutí u nás.

„V říjnu 2017 jsem se potkal se svojí kamarádkou Janou, která už delší dobu hledala někoho, kdo by pomohl dílu Mary’s Meals v České republice ´na nohy´. Jana mi doporučila k přečtení knihu od Magnuse ´Bouda, která krmí milion dětí´. Příběh Mary’s Meals se mě i moji manželky Lucy silně dotkl, a tak jsme oslovili několik dalších přátel, a během krátké doby jsme založili pobočku i u nás,“ uvedl Karel Nečesal, zakládající člen Mary’s Meals Česká republika z. s.

„Naší prací v České republice je šířit dílo Mary’s Meals mezi lidmi, získávat dobrovolníky k této práci a získávat peněžní prostředky pro děti strádající hladem. Tyto prostředky pak posíláme (100% vybraných peněz, provozní náklady hradíme z jiných zdrojů) do centrály do Skotska, odkud jsou peníze posílány přímo na místa konkrétních pomocí,“ uvedl dále Karel Nečesal.

Již nyní zajišťují dárci z České republiky jídlo pro žáky čtyř základních škol v africkém Malawi a řadu dalších dětí v nejchudších státech světa.

Se zakladatelem hnutí Magnusem MacFarlane-Barrowem se budete moci setkat v rámci Katolické charismatické konference na brněnském výstavišti (pavilon F), a to v pátek 13. července v 19.30. Vstup na tuto přednášku je zdarma a jste srdečně zváni.

Jak to všechno začalo?

Charitativní organizaci Mary’s Meals založil v roce 2002 Magnus MacFarlane-Barrow, mladý muž ze Skotska. Když navštívil hladomorem sužované Malawi v jihovýchodní Africe, poznal tam matku umírající na AIDS, obklopenou svými šesti dětmi. Když se nejstaršího syna Edwarda zeptal, jaké jsou jeho životní ambice, Edward odpověděl jednoduše: „Chtěl bych mít co jíst, a taky bych jednou rád chodil do školy.“ Tato jeho slova se stala základním pilířem díla Mary’s Meals, které dnes živí více než 1,26 miliónu dětí ve školách v 17 nejchudších zemích světa. 

Jaká je myšlenka Mary’s Meals?

Vizí Mary’s Meals je, že každé dítě dostane jedno jídlo denně v místě svého vzdělání, a že lidé, kteří mají více, než potřebují, se budou dělit s těmi, kterým se nedostává ani těch nejzákladnějších potřeb. Od samého počátku je strategií Mary’s Meals podávání jídel ve školách s cílem, aby děti dostaly společně s jídlem i vzdělání.

Více informací o díle Mary’s Meals můžete získat na oficiálním webu: marysmeals.cz. 

(Zdroj: Karel Nečesal - zakládající člen Mary’s Meals Česká republika z. s.)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019