Světová rada církví slaví 70 let ekumenické spolupráce, na návštěvu přijel papež František

Papež František dnes v Ženevě navštívil ústředí Světové rady církví, kde se setkal se členy jejího Ústředního výboru. Děje se tak u příležitosti oslav 70. výročí existence této celosvětové ekumenické organizace. Katolická církev není členem Světové rady církví, ale udržuje s ní dobré vztahy a úzce s ní spolupracuje. Ačkoliv je Františkova apoštolská pouť pojata především ekumenicky, má také svůj pastorační rozměr.
Publikováno: 21. 6. 2018 11:00

Foto: Magnus Aronson/WCC

Ekumena i pastorace

V podvečer papež pronese projev, následně bude slavit mši pro švýcarské věřící a setká se také se švýcarským prezidentem Alainem Bersetem. Jeho jednodenní návštěva ve Švýcarsku má být dalším krokem na cestě sjednocení mezi křesťany a taká podpořit ve víře švýcarské katolíky, kteří tvoří zhruba 38% tamějšího obyvatelstva.

Kromě členů ústředního výboru, ve kterém zasedá i zástupkyně Československé církve husitské Martina Viktorie Kopecká, se slavnostního setkání s papežem Františkem zúčastní i pozvaní zástupci národních ekumenických rad církví - Českou republiku reprezentuje generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.

Papežové v Ženevě

Není to první papežská návštěva v této významné církevní organizaci – v roce 1969 navštívil papež Pavel VI. Ženevu u příležitosti 50. výročí Mezinárodní organizace práce OSN a při té příležitosti se zastavil i v ústředí Světové rady církví. Papež Jan Pavel II. pak navštívil ústředí Světové rady církví a její Ekumenický institut v Bosey v roce 1984.

Korejští křesťané

Během své návštěvy Světové rady církví se papež František setká s delegací ze Severní Korey, která se společně s jihokorejskou delegací účastnila v předchozích dnech zasedání Ústředního výboru. Světová rada církví se dlouhodobě korejské otázce věnuje, generální sekretář Světové rady církví Olav Fykse Tveit v nedávné době navštívil severní i jižní Koreu a Jižní Korea byla zvolena i za místo posledního valného shromáždění Světové rady církví v roce 2013.

Švýcarští katolíci

Svatý otec se také setká se švýcarskými věřícími. V odpoledních hodinách se papež František rozloučí s představiteli Světové rady církví a ve výstavním komplexu Palexpo bude slavit mši svatou pro švýcarské katolíky. Kromě toho jsou v rámci jeho apoštolské cesty naplánované tři veřejné promluvy, včetně homilie na mši svaté.

Spravedlnost a mír

Mottem Světové rady církví je od posledního valného shromáždění v korejském Busanu „Putování za spravedlností a mírem". V této věci se její úsilí dobře shoduje s prioritami papeže Františka, který se v řadě svých prohlášení také věnoval otázkám sociální spravedlnosti a ochrany lidských práv.

Světová rada církví vznikla v roce 1948 a jejími zakládajícími členy bylo 147 církví z celého světa. Postupně se připojilo dalších více než 200 církví. Světová rada církví je tak v současnosti největší ekumenickou organizací na světě a sdružuje většinu světových anglikánských, evangelických, pravoslavných a starokatolických církví.

(Zdroj: ERC, ČTK, Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022