Světová rada církví slaví 70 let ekumenické spolupráce, na návštěvu přijel papež František

Papež František dnes v Ženevě navštívil ústředí Světové rady církví, kde se setkal se členy jejího Ústředního výboru. Děje se tak u příležitosti oslav 70. výročí existence této celosvětové ekumenické organizace. Katolická církev není členem Světové rady církví, ale udržuje s ní dobré vztahy a úzce s ní spolupracuje. Ačkoliv je Františkova apoštolská pouť pojata především ekumenicky, má také svůj pastorační rozměr.
Publikováno: 21. 6. 2018 13:00

Foto: Magnus Aronson/WCC

Ekumena i pastorace

V podvečer papež pronese projev, následně bude slavit mši pro švýcarské věřící a setká se také se švýcarským prezidentem Alainem Bersetem. Jeho jednodenní návštěva ve Švýcarsku má být dalším krokem na cestě sjednocení mezi křesťany a taká podpořit ve víře švýcarské katolíky, kteří tvoří zhruba 38% tamějšího obyvatelstva.

Kromě členů ústředního výboru, ve kterém zasedá i zástupkyně Československé církve husitské Martina Viktorie Kopecká, se slavnostního setkání s papežem Františkem zúčastní i pozvaní zástupci národních ekumenických rad církví - Českou republiku reprezentuje generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.

Papežové v Ženevě

Není to první papežská návštěva v této významné církevní organizaci – v roce 1969 navštívil papež Pavel VI. Ženevu u příležitosti 50. výročí Mezinárodní organizace práce OSN a při té příležitosti se zastavil i v ústředí Světové rady církví. Papež Jan Pavel II. pak navštívil ústředí Světové rady církví a její Ekumenický institut v Bosey v roce 1984.

Korejští křesťané

Během své návštěvy Světové rady církví se papež František setká s delegací ze Severní Korey, která se společně s jihokorejskou delegací účastnila v předchozích dnech zasedání Ústředního výboru. Světová rada církví se dlouhodobě korejské otázce věnuje, generální sekretář Světové rady církví Olav Fykse Tveit v nedávné době navštívil severní i jižní Koreu a Jižní Korea byla zvolena i za místo posledního valného shromáždění Světové rady církví v roce 2013.

Švýcarští katolíci

Svatý otec se také setká se švýcarskými věřícími. V odpoledních hodinách se papež František rozloučí s představiteli Světové rady církví a ve výstavním komplexu Palexpo bude slavit mši svatou pro švýcarské katolíky. Kromě toho jsou v rámci jeho apoštolské cesty naplánované tři veřejné promluvy, včetně homilie na mši svaté.

Spravedlnost a mír

Mottem Světové rady církví je od posledního valného shromáždění v korejském Busanu „Putování za spravedlností a mírem". V této věci se její úsilí dobře shoduje s prioritami papeže Františka, který se v řadě svých prohlášení také věnoval otázkám sociální spravedlnosti a ochrany lidských práv.

Světová rada církví vznikla v roce 1948 a jejími zakládajícími členy bylo 147 církví z celého světa. Postupně se připojilo dalších více než 200 církví. Světová rada církví je tak v současnosti největší ekumenickou organizací na světě a sdružuje většinu světových anglikánských, evangelických, pravoslavných a starokatolických církví.

(Zdroj: ERC, ČTK, Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020