Apoštolát modlitby na měsíc říjen je za poslání zasvěcených osob

Datum publikace1. 10. 2018, 4.00

Říjnový úmysl papeže Františka nás vede k modlitbě za řeholníky a řeholnice a zároveň k otázce, zda je ukřižovaný Kristus středem mého života? Ano nebo ne? Národním úmyslem na tento měsíc je modlit se za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat.

(Foto: Jakub Šerých / Člověk a víra)

Úmysl evangelizační:

Aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.

Dnešní frenetický život vede k zavírání mnoha bran k setkáním, často ze strachu z druhého – vždycky však zůstávají otevřeny dveře nákupních center a spojení na internetu. – V zasvěceném životě tomu tak být nemá. Bratr a sestra, které mi Bůh dává, jsou součástí mého příběhu, jsou darem, který je třeba ochraňovat. Ať se tedy nestává, že bychom na obrazovku mobilního telefonu hleděli více než do bratrových očí nebo se zaměřovali na své programy více než na Pána. Jak to můžeme uskutečnit? Připomeňme si skutky tělesného milosrdenství: sytit hladové, dávat pít žíznivým, oblékat nahé, ujímat se lidí bez domova, navštěvovat nemocné, navštěvovat vězněné, pohřbívat zemřelé. Papež František nám však zároveň připomíná, že aby skutky milosrdenství byly skutečně plodné, je třeba se ponořit do Kristova tajemství. Vstoupit do tajemství Ježíše Krista je víc, znamená to nechat se obsáhnout propastí milosrdenství, kde slova nestačí, jedině objetím lásky. Lásky, která jej vedla na smrt pro nás. Hledět na Ukřižovaného, ikonu největšího tajemství stvoření a veškerenstva. Ukřižovaný Kristus je středem dějin i středem mého života.

Úmysl národní:

Za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22/).

Kdy je naše poznání Pána pravé? Tehdy, dotýká-li se našeho srdce. Boží dítě je chrámem Ducha Svatého. Nemusíme se obávat říci: jsem jako živý svatostánek, protože jeho Srdce je mezi námi. A tak kamkoliv se dostaneme, kdekoliv jsme, všude tam působí Ježíšovo Živé Srdce – „pohyblivý“ svatostánek – a rozdává život a lásku. Církev v měsíci říjnu skládá poklonu Marii a nazývá ji tota pulchra, celá krásná: je prvním „živým svatostánkem“. Prosme Pannu Marii, aby nám vyprosila dar čistoty v plnosti – dar, který jako zdroj skryté vnitřní útěchy naše srdce upevní, ujistí a dodá mu odvahu.

(Zdroj: česká pobočka Celosvětové sítě modlitby, Pavel Ambros SJ)

Autor článku: Nela Fabiánová