Papež František se v jihoitalském Bari setká s východními patriarchy

Datum publikace4. 7. 2018, 12.00

Tuto sobotu 7. června navštíví papež František jihoitalské město Bari. Při své jednodenní návštěvě se setká s představiteli církví a křesťanských komunit Blízkého východu a bude s nimi jednat za zavřenými dveřmi. Dalším důležitým bodem této návštěvy bude společná modlitba za mír na Blízkém východě. Cesta do Bari je tak jednou z mála příležitostí, kdy bude papež František během prázdnin veřejně vystupovat. Další příležitostí zůstanou nedělní modlitby Anděl Páně na náměstí sv. Petra a srpnová návštěva papeže v irském Dublinu. Středeční audience jsou v měsíci červenci pozastavené a mše sv. v Domě sv. Marty se nebudou konat celý červenec i srpen.

Foto: Daniel Ibanez/CNA

„Budiž v tobě pokoj! Křesťané společně za Blízký východ“

Blížící se návštěvu Bari zmínil papež František na závěr nedělní audience na svatopetrském náměstí: „Příští sobotu se vydám do Bari spolu s představiteli mnoha církví a křesťanských společenství Blízkého východu. Strávíme společně den v modlitbě a reflexi nad stále dramatickou situací onoho regionu, kde mnozí naši bratři a sestry ve víře nadále trpí, a budeme snažně prosit jediným hlasem: ´Budiž v tobě pokoj! ´ (Žl 122,8). Všechny prosím, aby tuto pouť míru a jednoty provázeli modlitbou.

Dle slov arcibiskupa Cacucciho sobotní setkání bude církevním summitem o Blízkém východě a ponese se v duchu motta: „Budiž v tobě pokoj! Křesťané společně za Blízký východ“.  Papež František se chce modlit společně s představiteli všech církví Blízkého východu za pronásledované křesťany a za mír a chce společně hledat řešení pro tento region. Mezi přítomnými by měli být i pravoslavný patriarcha Konstantinopole a metropolita Hilarion, vysoký představitel moskevského patriarchátu.

„Myšlenka tohoto církevního setkání se zrodila z různých stran, různé církve a patriarchové se obrátili přímo na Svatého otce během svých návštěv v Římě,“ uvedl na tiskové konferenci kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro Východní církve. Setkání zároveň navazuje i na jednání předchozích papežů a na Druhý vatikánský koncil, nazývaným „jarem jednoty Církve“.

Bari – město sv. Mikuláše

Jihoitalské město Bari je městem ekumenického charakteru. Místní arcibiskup Francesco Cacucci k tomu dodává: „Stačí vstoupit v neděli ráno do historického centra Bari, abyste viděli nesmírnou různorodost křesťanů, jejich způsob oblékání a zvyklosti. Najdete tady různé křesťanské komunity: Etiopany, Eritrejce, Gruzínce a mnoho dalších. V neděli ráno slouží své liturgie v katolických kostelech starého města, které jsme jim dali k dispozici.“ Mnoho věřících, zejména z východního světa, ale zároveň i evangelíků, putuje k relikviím sv. Mikuláše.

Program jednodenní návštěvy

Po svém příletu na letiště v Bari se papež František pozdraví s arcibiskupem diecéze Bari-Bitonto Mons. Francesco Cacuccim a dále s politickými představiteli regionu Puglie a města Bari. Poté se přesune do pontifikální baziliky sv. Mikuláše, kde se setká s patriarchy a členy dominikánské komunity a společně s patriarchy uctí relikvie sv. Mikuláše. Následovat bude ekumenická modlitba společně s věřícími na nábřežním náměstí, kterému se kvůli svému kruhovitému tvaru říká „Rotunda“. Poté se opět vrátí společně s patriarchy do baziliky sv. Mikuláše, kde budou probíhat jednání za zavřenými dveřmi. Po obědě v arcibiskupském paláci se papež František rozloučí před svým odletem s místními politickými představiteli.

Papež bude sloužit mši svatou pro přistěhovalce

Před svoji cestou na jih Itálie bude papež František tento pátek 6. července sloužit v bazilice sv. Petra v Římě mši svatou pro přistěhovalce a společně se s nimi bude modlit za zemřelé i žijící emigranty a za ty, kteří jim pomáhají. Chce tak připomenout svoji návštěvu na ostrově Lampeduse před pěti lety.

(Zdroj: Vatican news, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Radka Blajdová