Zahraniční bohoslovci našli nové zázemí pro formaci

Datum publikace10. 7. 2018, 10.00

Prvních šest cizinců, kteří se v Českých Budějovicích připravují na kněžskou službu, našlo nové zázemí pro formaci. Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil slavnostně požehnal prostory Diecézně-misijního mezinárodního semináře Redemptoris Mater v městské části Suché Vrbné. Reagoval tím na výzvu papeže Františka o misijním charakteru církve. V semináři je nyní místo až pro 14 bohoslovců.

Foto: Mirka Dolanská / Člověk a Víra

Jsme velmi rádi, že se po několika měsících, kdy jsme žili v provizorním a ne zcela vyhovujícím prostředí, podařilo velmi rychle zrekonstruovat tento dům. Ruku k dílu jsme přiložili všichni a myslím, že tyto prostory budou zcela vyhovující samotné formaci bohoslovců – k žití osobnějšího, daleko hlubšího vztahu s Ježíšem Kristem. Budou moci žít a vštípit si to, co se naučili,' řekl při zahájení provozu rektor semináře Zdeněk Gibiec.

Bratři ze Soluně uposlechli Božího hlasu a nechali se jím vést. Ano, přinesli našim předkům písmo, text začínající slovy: ,Na počátku bylo Slovo´... oni byli těmi, kdo v toto Slovo uvěřili, nechali se jím vést a oni sami se stali pro nás zvěstovateli víry - našimi věrozvěsty!“ řekl při slavnostní mši biskup Kročil. Liturgii následovalo požehnání prostor semináře, jeho prohlídka a seznámení s životem bohoslovců.

Život, studium i modlitba pod jednou střechou

Ve zrekonstruovaném objektu semináře mohou studenti, kromě ubytování a společné jídelny, využít např. knihovnu, počítačovou učebnu, či zvláštní místnost určenou pro čtení Písma a rozhovorům o Božím Slovu. Součástí areálu jsou také reprezentační prostory a nová kaple. Toto zázemí aktuálně využívají bohoslovci z Itálie, Španělska, Polska a Chorvatska, které by mohli každoročně doplnit další studenti.

Provoz semináře by měl být hrazen z darů. Teoretickou výuku bohoslovci absolvují na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Duchovní formaci pak pod vedením rektora Zdeňka Gibiece. Po absolvování studia a udělení svěcení by noví kněží měli působit převážně na území českobudějovické diecéze. Součástí jejich budoucí služby však může být i misijní zkušenost v zahraničí.

Formace je komplexní příprava

Součástí přípravy v seminářích Redemptoris Mater je také prázdninová zkušenost misií, které se po dobu tří týdnů zúčastní i studenti suchovrbenského semináře. Nejedná se však zatím o misie v zahraniční. „Naše studenty čeká pobyt ve farnostech v rámci ČR, aby při této službě procvičili český jazyk, který v tomto roce studovali. Následovat bude zkušenost evangelizace v Plzni, kde by měli oslovovat a pomáhat konkrétním lidem, kteří potřebují pomoc či také hledají smysl života a Boha,“ uvedl Zdeněk Gibiec.

Ojedinělý počin v rámci ČR

V rámci celého světa funguje přes 120 seminářů Redemptoris Mater, v ČR vznikl tento jako první. Navazují na spirituální směr v katolické církvi – Neokatechumenátní cesta, který klade důraz na vnitřní obrácení a obnovu. Iniciativa se v šedesátých letech minulého století rozšířila z Madridu do mnoha zemí světa.

(Zdroj: Českobudějovická diecéza - Miroslav Bína)

Autor článku: Tomáš Tetiva