Zemřel kardinál Jean-Louis Tauran, který oznámil zvolení papeže Františka

Datum publikace10. 7. 2018, 11.00

Ve věku 75 let zemřel ve čtvrtek 5. července kardinál Jean-Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a také dlouholetý šéf vatikánské diplomacie. V roce 2013 jako kardinál-protojáhen oznámil světu zvolení papeže Františka.

Foto: Dragan Tatic / CC BY-SA 3.0
Jean-Louis Tauran  se narodil ve francouzském Bordeaux 5. dubna 1943. Studoval filosofii a teologii na Papežské univerzitě Gregoriana a na Papežské diplomatické akademii. Na kněze byl vysvěcen v září 1969, poté působil jako duchovní v diecézi Bordeaux. V roce 1975 vstoupil do diplomatických služeb Vatikánu. V letech 1975 až 1983 působil na apoštolských nunciaturách v Dominikánské republice a Libanonu. V osmdesátých letech byl několikrát členem delegací Svatého stolce na konferencích o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.

V roce 1988 byl jmenován sekretářem Rady pro veřejné záležitosti církve (později přejmenované na Sekci pro vztahy se státy vatikánského Státního sekretariátu), v lednu 1991 přijal biskupské svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. Úřad vatikánského 'ministra zahraničí' zastával 13 let. Kardinálem ho jmenoval papež sv. Jan Pavel II. v říjnu 2003. Ve stejném roce byl jmenován archivářem a bibliotekářem Svaté římské církve.

V červnu 2007 byl rozhodnutím Benedikta XVI. povolán do čela Papežské rady pro mezináboženský dialog. V prosinci 2014 byl jmenován kardinálem komořím Apoštolské komory. V dubnu 2005 se účastnil konkláve, kde byl zvolen papež Benedikt XVI., a v březnu 2013 se účastnil konkláve, kde byl zvolený papež František.

Papež František zaslal kondolenci sestře kardinála, paní Geneviève Dubert, ve které napsal: 'Chci vyjádřit hlubokou soustrast všem členům vaší rodiny a všem, které zasáhla jeho smrt. Kardinál Jean-Louis Tauran, kterého svěřuji Božímu milosrdenství, hluboce ovlivnil život celé církve. Rád vzpomínám na tohoto muže hluboké víry, který sloužil odvážně až do konce navzdory své nemoci. Kéž Pán přivítá svého služebníka v pokoji a radosti, která nekončí!'

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Wikipedia)

Autor článku: Tomáš Tetiva