Katolický týdeník: Antiochia aneb misie po česku

Začaly letní prázdniny a s nimi množství akcí pro děti a mládež – od táborů až po duchovní obnovy. Vedle toho je tu pro mladé lidi i možnost vyrazit na misie a poskytnout svou sílu a energii druhým. A to přímo v České republice.
Publikováno: 13. 7. 2018 13:00

Právě takovou formou evangelizace se v naší zemi zabývá společenství Antiochia. Více než čtvrt století už v něm mladí lidé sbírají své misionářské zkušenosti. Pod vedením bohoslovců se v průběhu letních prázdnin vypravují do různých končin českých i moravských diecézí, kde se víra v Boha vytrácí. A v tomto prostředí se pak snaží během čtyř desetidenních turnusů víru probouzet, oživit, povzbudit či zasít.

Žádní svědci Jehovovi

Nekážou na nárožích ani nezvoní po vzoru svědků Jehovových s nabídkou literatury u domovních dveří, ale využívají jednoduchou a účinnou metodu: nasazení se pro druhé lidi. Snaží se je oslovovat skrze nezištnou práci, herní program pro děti či přátelské posezení – zkrátka každý tím, co umí.

Svůj čas a dovednosti dají k dispozici lidem. Ukážou tak vlastně i pravou tvář křesťanů a nabídnou setkání s Bohem i těm, kdo o něm do té doby neslyšeli nebo o něj nejevili zájem. A zajímavé je, že z Antiochie přitom netěží pouze místní obyvatelé, ke kterým se mladí lidé vydávají, ale že celá akce je cenným přínosem i pro ně samotné. Tyhle misie jsou totiž docela zvláštní duchovní obnovou,“ popisuje svou zkušenost jedna z účastnic Markéta Bělohlávková.

Když totiž mladí katolíci otevřeně hovoří o své víře, provokují otázky a podněty, na které zase musejí reagovat, a v takové diskusi si sami ujasňují, co pro ně vlastně ve skutečnosti Bůh a víra znamená. Po celou dobu pro ně organizátoři zajišťují duchovní program, denně se účastní mše svaté, adorace a modlitby církve – breviáře.

Když se parta sejde

Kromě duchovního programu „antiošáci“ společně tráví i volný čas: muzicírují, sportují, jezdí na výlety. „Záleží na tom, jaká parta se sejde. Většinou se mezi sebou účastníci vůbec neznají. Skvělým tmelícím prvkem je strava, protože jsme odkázaní na své schopnosti a zkušenosti a pro mnohé to bývají i vůbec první kroky v kuchyni. Cateringový servis k dispozici není a je zapotřebí umět improvizovat. A to nejen v kuchyni. Lidi dá dohromady, když musejí vymýšlet nová řešení,“ směje se bohoslovec Pavel Fiala, který má zkušenost s Antiochií již za sebou.

JIŘÍ MACHÁNĚ

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Česká církev zve evropské biskupy

Na čtyřicet předsedů biskupských konferencí Evropy možná zavítá do Prahy. Pozvánka pro ně byla jedním z bodů jednání České biskupské konference, které se uskutečnilo na Velehradě.

Vietnamští komunisté: Umlčte kněze

Vietnamská církev bývá nazývána „první dcerou církve“ v Asii, evangelium se tu hlásá už půl tisíciletí. Zároveň zde ale už třiačtyřicet let vládnou komunisté a křesťanům ztrpčují život, jak jen dokážou. Zvláště se zaměřují na kněze.

Téma: 50 let Hnutí fokoláre

Zcela nenápadně, v utajení před komunistickým režimem, zahájilo před 50 lety v tehdejším Československu svou činnost Hnutí fokoláre. Za tu dobu jím prošla řada významných osobností naší církve.

Léto s babičkou a dědou

Bez ohledu na to, jestli bydlí dědeček a babička přes ulici, anebo na druhém konci republiky – prarodiče a prázdniny, to k sobě zkrátka patří.

(Autor anonce: Jiří Macháně / KT)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020