Katolický týdeník: Antiochia aneb misie po česku

Datum publikace13. 7. 2018, 11.00

Začaly letní prázdniny a s nimi množství akcí pro děti a mládež – od táborů až po duchovní obnovy. Vedle toho je tu pro mladé lidi i možnost vyrazit na misie a poskytnout svou sílu a energii druhým. A to přímo v České republice.

Právě takovou formou evangelizace se v naší zemi zabývá společenství Antiochia. Více než čtvrt století už v něm mladí lidé sbírají své misionářské zkušenosti. Pod vedením bohoslovců se v průběhu letních prázdnin vypravují do různých končin českých i moravských diecézí, kde se víra v Boha vytrácí. A v tomto prostředí se pak snaží během čtyř desetidenních turnusů víru probouzet, oživit, povzbudit či zasít.

Žádní svědci Jehovovi

Nekážou na nárožích ani nezvoní po vzoru svědků Jehovových s nabídkou literatury u domovních dveří, ale využívají jednoduchou a účinnou metodu: nasazení se pro druhé lidi. Snaží se je oslovovat skrze nezištnou práci, herní program pro děti či přátelské posezení – zkrátka každý tím, co umí.

Svůj čas a dovednosti dají k dispozici lidem. Ukážou tak vlastně i pravou tvář křesťanů a nabídnou setkání s Bohem i těm, kdo o něm do té doby neslyšeli nebo o něj nejevili zájem. A zajímavé je, že z Antiochie přitom netěží pouze místní obyvatelé, ke kterým se mladí lidé vydávají, ale že celá akce je cenným přínosem i pro ně samotné. Tyhle misie jsou totiž docela zvláštní duchovní obnovou,“ popisuje svou zkušenost jedna z účastnic Markéta Bělohlávková.

Když totiž mladí katolíci otevřeně hovoří o své víře, provokují otázky a podněty, na které zase musejí reagovat, a v takové diskusi si sami ujasňují, co pro ně vlastně ve skutečnosti Bůh a víra znamená. Po celou dobu pro ně organizátoři zajišťují duchovní program, denně se účastní mše svaté, adorace a modlitby církve – breviáře.

Když se parta sejde

Kromě duchovního programu „antiošáci“ společně tráví i volný čas: muzicírují, sportují, jezdí na výlety. „Záleží na tom, jaká parta se sejde. Většinou se mezi sebou účastníci vůbec neznají. Skvělým tmelícím prvkem je strava, protože jsme odkázaní na své schopnosti a zkušenosti a pro mnohé to bývají i vůbec první kroky v kuchyni. Cateringový servis k dispozici není a je zapotřebí umět improvizovat. A to nejen v kuchyni. Lidi dá dohromady, když musejí vymýšlet nová řešení,“ směje se bohoslovec Pavel Fiala, který má zkušenost s Antiochií již za sebou.

JIŘÍ MACHÁNĚ

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Česká církev zve evropské biskupy

Na čtyřicet předsedů biskupských konferencí Evropy možná zavítá do Prahy. Pozvánka pro ně byla jedním z bodů jednání České biskupské konference, které se uskutečnilo na Velehradě.

Vietnamští komunisté: Umlčte kněze

Vietnamská církev bývá nazývána „první dcerou církve“ v Asii, evangelium se tu hlásá už půl tisíciletí. Zároveň zde ale už třiačtyřicet let vládnou komunisté a křesťanům ztrpčují život, jak jen dokážou. Zvláště se zaměřují na kněze.

Téma: 50 let Hnutí fokoláre

Zcela nenápadně, v utajení před komunistickým režimem, zahájilo před 50 lety v tehdejším Československu svou činnost Hnutí fokoláre. Za tu dobu jím prošla řada významných osobností naší církve.

Léto s babičkou a dědou

Bez ohledu na to, jestli bydlí dědeček a babička přes ulici, anebo na druhém konci republiky – prarodiče a prázdniny, to k sobě zkrátka patří.

(Autor anonce: Jiří Macháně / KT)

Autor článku: Tomáš Tetiva