Konference v Brně patří také dětem

Datum publikace14. 7. 2018, 17.00

Nedílnou součástí Charismatické konference jsou také děti, kterých letos dorazilo do Brna více než tisíc. Dětská konference probíhá v pavilonu „V“ a dětem ve věku od 4 do 15ti let se věnuje 200 dobrovolníků. Těm zde díky jejich oranžovým trikům nikdo neřekne jinak než „pomeranči“. Programovou část dětské konference má na starosti paní Klára Domská, která nám přiblížila její původní myšlenku a seznámila nás také s programem pro děti a jeho přípravou.

Foto: Tomáš Cigánek, Klára Kalinová, Dominik Polanský / Člověk a Víra

Jak takový den na dětské konferenci probíhá?

Dětská konference je určená pro děti od 4 do 15ti let. Děti jsou rozdělené do skupinek podle věku a celé dopoledne tráví v nich.  O každou skupinku se starají 2 až 3 dobrovolníci, ´pomeranči´, kteří program předem připravují. Dopoledne proběhnou chvály pro děti od 12ti do 15ti let, které pak již společný program opouští a věnují se právě již připravenému programu dle věku ve skupinkách. Po těchto chválách je společný program pro mladší děti, 4 až 11 let, kde je představeno téma pro ten den, inspirované textem z Písma. S dětmi zpíváme, hrajeme divadlo a společně se modlíme. Poté odchází i mladší děti do svých skupinek podle věku. Na oběd si děti přebírají rodiče a po obědě opět se scházíme, tentokrát si děti mohou vybrat z různých zájmových kroužků. Od výtvarky až po fotbal, tanec, divadlo, logické hry a mnoho dalších. Den pak uzavírá bohoslužba pro děti.

Jaká byla původní myšlenka dětských konferencí?

Původní myšlenka? Že i děti žijí ve vztahu s Bohem a program dětské konference by měl tento vztah podpořit, umožnit. Nejsou to tedy jen hry s dětmi, ale společně čteme Písmo, modlíme se, prožíváme bohoslužby a sdílíme víru. A hry k tomu samozřejmě patří. Konference nám umožňuje zažít společenství s ostatními ve víře, a to taky způsobem přiměřeným pro děti. A tak při bohoslužbě nejen nasloucháme, ale i tančíme a tleskáme a můžeme se spontánně radovat z Boží lásky. Tomu se tady často učíme spíš my dospělí od dětí.

Jak probíhají samotné přípravy?

Během celého roku formou setkání a víkendů pro dobrovolníky, několik dnů před samotnou konferencí se potom chystají konkrétní činnosti do skupinek. Dobrovolníci jsou v Brně již tři dny před začátkem konference.  V těchto dnech nejen finišují přípravy programu pro děti, ale především celou akci, sebe i děti svěřujeme Hospodinu, aby dílo bylo Jeho a ne naše.

Jsou všechny děti, které na konferenci přicházejí, z věřících rodin?

Děti z věřících rodin samozřejmě převažují, ale nezřídka se objeví dítě, které do kostela nechodí, rodiče nejsou věřící a k nám jej přivede babička, teta apod.

A jak se líbí na konferenci dětem?

Na to jsme se zeptali nejprve MarianyKláry, které na program dorazily již samy bez doprovodu rodičů. „Nejvíce mě na konferenci baví, jak zde můžeme odpoledne vyrábět a taky jak můžeme hrát různé hry,“ uvedla osmiletá Klárka a její starší sestra Mariana pokračovala: „Mně se zase líbí, že tu jsou dobrá děcka a že jsou v mém věku, takže si rozumíme. Taky jsme měli pohádku, byla docela vtipná, a taky jsme si mohli odpočinout a mezi programy jít s rodiči ven.“

Pětiletému Martínkovi se na konferenci nejvíce líbí Hot wheels dráhy a modelování. Staršího bratra Dana zase nejvíce zaujaly míčové hry. Jejich tatínek k dětské konferenci dodal: Pro nás rodiče je to super, že můžeme mít vlastní program, protože o naše děti je postaráno. K organizátorům máme důvěru, jsme velmi spokojení. Dokonce naše nejstarší dcera už také pomáhá v ´pomerančích´, takže jsme moc rádi, že to tu takto funguje.“

Všem dobrovolníkům, kteří se o děti starají, patří velké poděkování.

(Zdroj: Radka Blajdová / ČBK)

Autor článku: Radka Blajdová