Indie: Před deseti lety propuklo násilí proti křesťanům, nyní je čas na smíření, říká arcibiskup

Mše připomene deset let, které uplynuly od masakru křesťanů ve východoindickém státě Uríša. Násilí rozpoutali hinduističtí extrémisté, na svědomí měli desítky mrtvých a desetitisíce lidí byly přinuceny uprchnout z domova. Jednalo se o nejhorší protikřesťanský pogrom v Indii za posledních 300 let. Tamější arcibiskup John Barwa nyní vyzývá k pokoji a ke smíření.
Publikováno: 16. 7. 2018 11:00

Foto: Premnath Thirumalaisamy / CC BY-NC-ND 2.0

Násilí propuklo v regionu Kandhamal v srpnu 2008, když hinduističtí extrémisté obvinili křesťanskou komunitu ze zavraždění vůdce hinduistů Lakšmananandy Saraswatiho, přestože se k vraždě přihlásili maoističtí povstalci.

Odhaduje se, že z domovy muselo uprchnout zhruba 56 tisíc křesťanů a vypáleno bylo na 5 600 domů ve 415 vesnicích. Ačkoliv vláda uvádí zhruba 40 zabitých, podle církve a občanských aktivistů bylo zabito více než 90 lidí a zničeno bylo zhruba 300 kostelů a dále celá řada klášterů, škol, hostelů a dalších zařízení.

Křesťané nyní žijí v míru s věřícími jiných náboženství. Proto chceme, aby se toto výročí stalo příležitostí pro smíření a společnou modlitbu za pokoj a milost,“ řekl arcibiskup Barwa.

V červnu tohoto roku se arcibiskup Barwa společně s dalším zástupci Indické biskupské konference setkali s premiérem a ministrem vnitra státu Uríša a dalšími vládními úředníky. Podle něj všichni vyjádřili podporu a ochotu bránit křesťanskou komunitu proti násilí, nenávisti a vytváření bariér ve společnosti.

Děkujeme Pánu, že počet věřících neustále stoupá a křesťanská víra sílí. Žijeme zde společně jako bratři a sestry a máme opravdu dobré vztahy s místní samosprávou. Region Kandhamal se stal symbolem víry, naděje a houževnatosti církve v Indii, která byla požehnána krví mučedníků a utrpením nevinných obětí,“ prohlásil arcibiskup Barwa.

Arcibiskup Barwa dále řekl, že při setkání se zástupci uríšijské státní správy připomněl bolestivou situaci sedmi nevinných křesťanů, kteří byli falešně obviněni z vraždy Lakšmananandy Saraswatiho a byli odsouzeni k doživotí. Vládní úředníci přislíbili, že se touto kauzou budou zabývat.

V roce 2016 byla spuštěna on-line kampaň za osvobození těchto křesťanů, která dosud shromáždila více než 50 tisíc podpisů. Každý podpis petice tak generuje email předsedovi indického nejvyššího soudu a dalším třem vládním úředníkům.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021