Indie: Před deseti lety propuklo násilí proti křesťanům, nyní je čas na smíření, říká arcibiskup

Mše připomene deset let, které uplynuly od masakru křesťanů ve východoindickém státě Uríša. Násilí rozpoutali hinduističtí extrémisté, na svědomí měli desítky mrtvých a desetitisíce lidí byly přinuceny uprchnout z domova. Jednalo se o nejhorší protikřesťanský pogrom v Indii za posledních 300 let. Tamější arcibiskup John Barwa nyní vyzývá k pokoji a ke smíření.
Publikováno: 16. 7. 2018 13:00

Foto: Premnath Thirumalaisamy / CC BY-NC-ND 2.0

Násilí propuklo v regionu Kandhamal v srpnu 2008, když hinduističtí extrémisté obvinili křesťanskou komunitu ze zavraždění vůdce hinduistů Lakšmananandy Saraswatiho, přestože se k vraždě přihlásili maoističtí povstalci.

Odhaduje se, že z domovy muselo uprchnout zhruba 56 tisíc křesťanů a vypáleno bylo na 5 600 domů ve 415 vesnicích. Ačkoliv vláda uvádí zhruba 40 zabitých, podle církve a občanských aktivistů bylo zabito více než 90 lidí a zničeno bylo zhruba 300 kostelů a dále celá řada klášterů, škol, hostelů a dalších zařízení.

Křesťané nyní žijí v míru s věřícími jiných náboženství. Proto chceme, aby se toto výročí stalo příležitostí pro smíření a společnou modlitbu za pokoj a milost,“ řekl arcibiskup Barwa.

V červnu tohoto roku se arcibiskup Barwa společně s dalším zástupci Indické biskupské konference setkali s premiérem a ministrem vnitra státu Uríša a dalšími vládními úředníky. Podle něj všichni vyjádřili podporu a ochotu bránit křesťanskou komunitu proti násilí, nenávisti a vytváření bariér ve společnosti.

Děkujeme Pánu, že počet věřících neustále stoupá a křesťanská víra sílí. Žijeme zde společně jako bratři a sestry a máme opravdu dobré vztahy s místní samosprávou. Region Kandhamal se stal symbolem víry, naděje a houževnatosti církve v Indii, která byla požehnána krví mučedníků a utrpením nevinných obětí,“ prohlásil arcibiskup Barwa.

Arcibiskup Barwa dále řekl, že při setkání se zástupci uríšijské státní správy připomněl bolestivou situaci sedmi nevinných křesťanů, kteří byli falešně obviněni z vraždy Lakšmananandy Saraswatiho a byli odsouzeni k doživotí. Vládní úředníci přislíbili, že se touto kauzou budou zabývat.

V roce 2016 byla spuštěna on-line kampaň za osvobození těchto křesťanů, která dosud shromáždila více než 50 tisíc podpisů. Každý podpis petice tak generuje email předsedovi indického nejvyššího soudu a dalším třem vládním úředníkům.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019