Indie: Před deseti lety propuklo násilí proti křesťanům, nyní je čas na smíření, říká arcibiskup

Mše připomene deset let, které uplynuly od masakru křesťanů ve východoindickém státě Uríša. Násilí rozpoutali hinduističtí extrémisté, na svědomí měli desítky mrtvých a desetitisíce lidí byly přinuceny uprchnout z domova. Jednalo se o nejhorší protikřesťanský pogrom v Indii za posledních 300 let. Tamější arcibiskup John Barwa nyní vyzývá k pokoji a ke smíření.
Publikováno: 16. 7. 2018 13:00

Foto: Premnath Thirumalaisamy / CC BY-NC-ND 2.0

Násilí propuklo v regionu Kandhamal v srpnu 2008, když hinduističtí extrémisté obvinili křesťanskou komunitu ze zavraždění vůdce hinduistů Lakšmananandy Saraswatiho, přestože se k vraždě přihlásili maoističtí povstalci.

Odhaduje se, že z domovy muselo uprchnout zhruba 56 tisíc křesťanů a vypáleno bylo na 5 600 domů ve 415 vesnicích. Ačkoliv vláda uvádí zhruba 40 zabitých, podle církve a občanských aktivistů bylo zabito více než 90 lidí a zničeno bylo zhruba 300 kostelů a dále celá řada klášterů, škol, hostelů a dalších zařízení.

Křesťané nyní žijí v míru s věřícími jiných náboženství. Proto chceme, aby se toto výročí stalo příležitostí pro smíření a společnou modlitbu za pokoj a milost,“ řekl arcibiskup Barwa.

V červnu tohoto roku se arcibiskup Barwa společně s dalším zástupci Indické biskupské konference setkali s premiérem a ministrem vnitra státu Uríša a dalšími vládními úředníky. Podle něj všichni vyjádřili podporu a ochotu bránit křesťanskou komunitu proti násilí, nenávisti a vytváření bariér ve společnosti.

Děkujeme Pánu, že počet věřících neustále stoupá a křesťanská víra sílí. Žijeme zde společně jako bratři a sestry a máme opravdu dobré vztahy s místní samosprávou. Region Kandhamal se stal symbolem víry, naděje a houževnatosti církve v Indii, která byla požehnána krví mučedníků a utrpením nevinných obětí,“ prohlásil arcibiskup Barwa.

Arcibiskup Barwa dále řekl, že při setkání se zástupci uríšijské státní správy připomněl bolestivou situaci sedmi nevinných křesťanů, kteří byli falešně obviněni z vraždy Lakšmananandy Saraswatiho a byli odsouzeni k doživotí. Vládní úředníci přislíbili, že se touto kauzou budou zabývat.

V roce 2016 byla spuštěna on-line kampaň za osvobození těchto křesťanů, která dosud shromáždila více než 50 tisíc podpisů. Každý podpis petice tak generuje email předsedovi indického nejvyššího soudu a dalším třem vládním úředníkům.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019