Uganda: Pastorační péči potřebuje 1 milion uprchlíků

Více než 1 milion uprchlíků z Jižního Súdánu a Demokratické republiky Kongo žije v současnosti v ugandské diecézi Arua. Řekl to tamější biskup Sabino Ocan Odoki s tím, že tito „naši bratři a sestry“ potřebují zajištění duchovní péče. První skupiny uprchlíků dorazily v roce 2013 poté, co se v Jižním Súdánu rozhořela občanská válka.
Publikováno: 19. 7. 2018 15:00

Foto: UNMISS / CC BY-NC-ND 2.0

Chtěl bych přitáhnout pozornost světa k uprchlíkům z Jižního Súdánu a Konga. V mojí diecézi jich žije nyní přes milion,“ uvedl biskup Sabino Ocan Odoki.

Katolické humanitární organizace, včetně místní Charity a Charity Belgie a Norsko, zajistily uprchlíkům zemědělské náčiní a osivo, aby si sami mohli vypěstovat potraviny

Pastorační péče schází

Kromě zajištění základních potřeb se ještě potýkáme s dalším problémem, kterým je nedostatek kapacit pro pastorační a duchovní péči o uprchlíky,“ řekl biskup Sabino Ocan Odoki. Vzhledem k obrovskému nárůstu věřících je v jeho diecézi velký nedostatek kněží.

Kromě nedostatku pastoračních pracovníků diecéze postrádá i finanční zdroje na jejich ubytování. „Chybí nám také peníze na jejich stravování, dopravu a další nezbytné osobní věci,“ dodal biskup.

Biskup Sabino Ocan Odoki proto apeluje na kongregace, aby vyslaly kněze a řádové sestry, které by zajistily duchovní potřeby uprchlíků. „Rádi je zde přivítáme,“ řekl.

Biskup Odoki už dříve vyjádřil své obavy na Biskupské konferenci Ugandy a také přímo papeži Františkovi během návštěvy ugandských biskupů Ad limina v Římě.

Rychlá reakce na pomoc uprchlíkům

Biskup Odoki řekl, že když se začaly objevovat první skupiny uprchlíků, tak to byl poměrně velký šok. Během jedné noci uprchlíci zcela zaplnili areál jedné farnosti. Zdůraznil, že místní kmenoví vůdci a vládní úředníci zareagovali na příliv uprchlíků rychle. „Musíme jim poděkovat, protože dali uprchlíkům volnou půdu, aby na ní mohli hospodařit,“ dodal biskup.

Řekl, že uprchlíci byli ubytováni v osadách. „Nechceme tomu říkat tábory. Přijali jsme je jako naše bratry a sestry. Dáváme jim naši půdu, aby se mohli integrovat do naší komunity,“ uvedl a poděkoval ugandské vládě za její „dobrou migrační politiku“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020