Nikaragua: Vláda pronásleduje církev, říká kardinál Brenes

Datum publikace25. 7. 2018, 14.00

Kardinál Leopoldo Brenes Solorzano, předseda Biskupské konference Nikaraguy a Komise pro národní dialog, obvinil vládu z pronásledování církve v souvislosti s politickou krizí v zemi. Střety mezi demonstranty a vládními silami propukly před několika měsíci a vyžádaly si už stovky obětí na životech. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

Foto: Katie Simmons-Barth / CC BY 2.0

Církev se modlí za mír

V poslušnosti výzvě papeže Františka, aby se církev stala ´polní nemocnicí´, jsme poskytli útočiště těm, kteří byli na útěku a hledali bezpečí, ošetřovali jsme zraněné,' vysvětlil kardinál. „Toto naše chování se nepochybně nelíbilo vládě. Stejně tak se jí nelíbily ani naše snahy o rozpuštění polovojenských jednotek.

U příležitosti 39. výročí sandinistické revoluce Daniel Ortega obvinil katolickou církevz pučistických manévrů“. V rozhovoru pro Fox News pak odmítl požadavek předčasných voleb v březnu příštího roku s tím, že proběhnou podle plánu v roce 2021.

Kardinál Brenes svoje prohlášení zveřejnil v neděli, kdy se celá Latinská Amerika spojila v modlitbách za mír v Nikaragui. V nejbližších dnech se také mají setkat nikaragujští biskupové, aby rozhodli, zda bude církev i nadále stát v čele procesu národního dialogu.

Protesty proti korupci a prezidentovi

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce Rosarii Murillové, která zastává funkci viceprezidentky, začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali Ortegu, aby odstoupil. Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených.

Ozbrojenci útočí na církev

Cílem útoků se již vícekrát stali i představitelé církve. Kardinál Brenes, jeho pomocný biskup José Silvia Baez a apoštolský nuncius, arcibiskup Waldemar Stanisław Sommertagom, byli napadeni v červenci polovojenskými jednotkami v bazilice sv. Sebastiána v Diriambě. Jen o několik dní později unikl další biskup Abelardo Mata jen zázrakem útoku ozbrojených jednotek. Nejméně v sedmi případech pak došlo k znesvěcení kostelů.

Krize vrcholí

Situace vyvrcholila minulý týden, kdy město Masaya obsadilo více než tisíc vojáků a policistů. „Během obsazování bylo město pod intenzivní palbou. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech, ale nepochybně tam bude hodně zraněných,“ uvedl prostřednictvím papežské nadace Aid to the Church in Need (ACN) kardinál Brenes.

Masaya, která se nachází přibližně třicet kilometrů jižně od hlavního města Managua, je vnímána jako symbol odporu vůči vládě Daniela Ortegy. „Pro celou naši zemi je to mimořádně těžká situace,“ řekl po obsazení města vládou kardinál. Obyvatel Masaya a přilehlých obléhaných oblastí veřejně vyzval, aby nevycházeli ze svých domů a předešli tak dalším střetům s polovojenskými jednotkami.

Kardinál Brenes prosí o pomoc

Kardinál Brenes nyní vyzval mezinárodní společenství, zvláště katolíky, aby od Ortegy požadovali respekt vůči církvi i vůči nikaragujskému lidu: „Prosím, vyvíjejte tlak na naši vládu, aby respektovala biskupy, kněze i své občany. Zároveň zvu všedchny, aby se připojili do modliteb za Nikaraguu a aby poskytli konkrétní pomoc i našim kněžím. Mnozí z nich jsou nuceni sloužit mše v soukromí. V důsledku toho nedostávají žádné mešní milodary, což znamená, že nemají žádnou formu finanční podpory.

Papež apeluje za Nikaraguu

Papež František už dříve vyjádřil své znepokojení nad situací v zemi a řekl, že sdílí obavy tamějších biskupů. Svatý otec vyzval k ukončení všech násilností a modlil se za oběti a jejich rodiny.

Papež František řekl, že církev je vždy pro dialog, což ale „předpokládá aktivní respektování svobody a především života.

(Zdroj: Vatican News, ACN Slovensko – Pomoc trpiacej cirkvi, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva