Jacques Hamel: Před dvěma lety ho islamisté zavraždili, proces beatifikace je v běhu

Včera uplynuly dva roky od násilné smrti kněze Jacquesa Hamela, který byl zavražděn během mše před oltářem ve své farnosti v severní Francii. Při zásahu policie pak zemřeli oba islamističtí útočníci, kteří rovněž vzali jako rukojmí šest věřících, včetně několika řádových sester. Proces beatifikace byl zahájen v dubnu loňského roku díky papeži Františkovi, který udělil výjimku z obvyklé pětileté čekací doby.
Publikováno: 27. 7. 2018 14:00

Foto: Gérard Janot / CC BY-SA 4.0

Papež František na jeho památku slavil mši v Domě svaté Marty společně s arcibiskupem Rouenu Dominiquem Lebrunem a rodinou Jacquese Hamela. Otec Hamel byl „jemný a dobrý člověk, který dával důraz na bratrství mezi lidmi“, řekl Svatý otec.

Svědectví víry otce Hamela přijal papež František jako připomínku všech ostatních křesťanských mučedníků, jejichž krev je ve světě stále prolévána.

Papež František nazval otce Hamela jedním z mnoha křesťanských "mučedníků" církve. "Jsou to muži a ženy, kteří jsou zavražděni, mučeni, uvězněni, popraveni, protože se odmítají vzdát své víry a zapřít Ježíše Krista," prohlásil Svatý otec.

Na památku otce Hamela uspořádala jeho diecéze řadu akcí včetně "obřadu za mír a bratrství", kterého se zúčastnil také francouzský ministr vnitra a náboženští představitelé.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643 Praha 8 prodala byty i s nájemníky. Nový majitel je chce vystěhovat. Před životem na ulici je zachránila Dívčí katolická škola. Natáčela reportérka ČT Jana Neumannová.
19.11.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. listopadu 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.11.2019

Kardinál Dominik Duka k 17. listopadu

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP se zamýšlí nad cestou, která vedla k událostem 17. listopadu 1989 a návratu svobody do naší země.
18.11.2019

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019