Jacques Hamel: Před dvěma lety ho islamisté zavraždili, proces beatifikace je v běhu

Včera uplynuly dva roky od násilné smrti kněze Jacquesa Hamela, který byl zavražděn během mše před oltářem ve své farnosti v severní Francii. Při zásahu policie pak zemřeli oba islamističtí útočníci, kteří rovněž vzali jako rukojmí šest věřících, včetně několika řádových sester. Proces beatifikace byl zahájen v dubnu loňského roku díky papeži Františkovi, který udělil výjimku z obvyklé pětileté čekací doby.
Publikováno: 27. 7. 2018 12:00

Foto: Gérard Janot / CC BY-SA 4.0

Papež František na jeho památku slavil mši v Domě svaté Marty společně s arcibiskupem Rouenu Dominiquem Lebrunem a rodinou Jacquese Hamela. Otec Hamel byl „jemný a dobrý člověk, který dával důraz na bratrství mezi lidmi“, řekl Svatý otec.

Svědectví víry otce Hamela přijal papež František jako připomínku všech ostatních křesťanských mučedníků, jejichž krev je ve světě stále prolévána.

Papež František nazval otce Hamela jedním z mnoha křesťanských "mučedníků" církve. "Jsou to muži a ženy, kteří jsou zavražděni, mučeni, uvězněni, popraveni, protože se odmítají vzdát své víry a zapřít Ježíše Krista," prohlásil Svatý otec.

Na památku otce Hamela uspořádala jeho diecéze řadu akcí včetně "obřadu za mír a bratrství", kterého se zúčastnil také francouzský ministr vnitra a náboženští představitelé.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021