Kardinál McCarrick rezignoval, je obviněný ze sexuálního zneužívání

Datum publikace31. 7. 2018, 15.00

Papež František přijal rezignaci amerického kardinála Theodora McCarricka, který je obviněný ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů. Svatý otec jej zároveň suspendoval a nařídil mu, aby se do uskutečnění řádného církevního procesu věnoval modlitbám a pokání.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Papež František přijal kardinálovu rezignaci a nařídil pozastavení výkonu jeho služby. Dále mu uložil povinnost zdržovat se na určeném místě a věnovat se modlitbě a pokání, dokud obvinění proti němu vznesená nebudou objasněna v řádném církevním procesu,“ stojí v prohlášení Tiskového střediska Svatého stolce.

Ke kauze se vyjádřil také ve zvláštním prohlášení kardinál Sean O´Malley, bostonský arcibiskup a předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých.

Jsem hluboce otřesen těmito kauzami, které traumatizovaly tak mnoho katolíků a zasáhly celou společnost. Mají ničivý dopad na oběti, jejich rodiny a na církev jako takovou. Každá nová zpráva o zneužívání ze strany kléru pak vyvolává v mnohých pochybnosti, zda se k této katastrofě v církvi stavíme efektivně,“ uvedl kardinál Sean O´Malley.

Podle něj je v této chvíli zapotřebí tří konkrétních věcí: „Zaprvé, spravedlivé a rychlé posouzení těchto obvinění; zadruhé, posouzení adekvátnosti standardů a postupů v církvi na všech úrovních, zejména v případech biskupů; a zatřetí, jasně sdělit katolickým věřícím a všem obětem, jak postupovat v případech nutnosti nahlásit obvinění vůči biskupům či kardinálům,“ zdůraznil kardinál.

Pokud nedostojíme této věci, bude otřesena a ohrožena již beztak oslabená morální autorita církve a může být zničena důvěra potřebná pro vedení katolíků v církvi a pro významnou úlohu v širší občanské společnosti,“ uzavřel kardinál.

'Důležité je, že McCarrick již není kardinálem. To znamená, že bez ohledu na to, jak důležité a prestižní postavení konkrétní člověk zastává, bude se muset z obvinění ze sexuálního zneužívání zpovídat. Takovou zprávu jsme vyslali do světa,' řekl novinářům z agentury Reuters mluvčí Vatikánu Greg Burke.

Skandál odstartovalo obvinění, že McCarrick před více než 50 lety sexuálně zneužil šestnáctiletého chlapce. Americké církevní úřady minulý měsíc došly k závěru, že nařčení je založeno na důvěryhodných informacích. Mezitím byla proti kardinálovi vznesena další podobná obvinění ze sexuálního zneužívání - jedno se týká jedenáctiletého chlapce a dalších několik mladých mužů, které údajně McCarrick obtěžoval v době, kdy se připravovali na svou kněžskou dráhu.

Sám kardinál se vyjádřil jen k prvnímu zveřejněnému případu a řekl, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu.

Osmaosmdesátiletého McCarricka jmenoval kardinálem Jan Pavel II. (21. února 2001). Knězem je od roku 1958 a biskupem jej jmenoval Pavel VI. v roce 1977. Úřad washingtonského arcibiskupa zastával McCarrick v letech 2000-2006. Po rakouském kardinálovi Hermannu Groerovi (1995) a skotském Keithovi O´Brienovi (2013) je tak třetím z kardinálů, který čelí podobnému obvinění. Po jeho abdikaci má kardinálský sbor 224 členů a z nich 124 volitelů.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva