Papež František: Dejme se jako sv. Ignác z Loyoly do služby blízkým

Dnes si církev připomíná památku sv. Ignáce, duchovního otce a spoluzakladatele Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů), jednoho z největších křesťanských mystiků. Heslem nově založeného řádu bylo: „Omnia ad maiorem Dei gloriam." neboli „Vše pro větší slávu Boží." Vstoupit do řádu jezuitů se rozhodl i papež František, který dnes na svém twitterovém účtu vyzval, abychom se stejně jako sv. Ignác nechali Pánem podmanit a dali se do služby blízkým.
Publikováno: 31. 7. 2018 17:45

„Nechme se jako sv. Ignác z Loyoly podmanit Pánem Ježíšem a pod Jeho vedením se dejme do služby blízkým,“ je vzkaz, který dnes na památku sv. Ignáce zveřejnil papež František na svém twitterovém účtu. Na otázku, proč sám papež František se stal jezuitou, uvedl, že kvůli misijnímu zaměření řádu, společenství a disciplíně.

Sv. Ignác, který žil ve Španělsku v první polovině 16. století, pochází z urozené baskicské rodiny a vedl v mládí rozmařilý život rytíře až do okamžiku svého obrácení. To následovalo vážnému zranění a rekonvalescenci, při které si začal krátit čas četbou o Ježíši Kristu a životopisů svatých.

Již v této době započal se sérii meditací, jejichž smyslem bylo očistit a pročistit mysl i ducha a z kterých se vyvinula metoda duchovních cvičení – exercicií. Tyto Iganciánské exercicie trvají čtyři týdny, ve kterých jejich účastník prochází jednotlivými etapami duchovního života od očištění a uspořádání života až po sjednocení v lásce s vzorem a předobrazem každého křesťana, Ježíšem Kristem. Více najdete na stránkách českých jezuitů. Na webu exercicie.cz je pak nabídka konkrétních duchovních cvičení.

Po teologických studiích v Paříži založil Ignác se svými šesti společníky v roce 1534 řád jezuitů s úmyslem vést sociální a misionářskou činnost v Jeruzalémě, nebo jít tam, kam je papež pošle. V roce 1540 byl řád schválen papežem a Ignác byl zvolen do jeho čela. Hlavním heslem řádu bylo: „Omnia ad maiorem Dei gloriam." neboli „Vše pro větší slávu Boží." Ignác dal Tovaryšstvu jasné regule, stanovil hlavní cíle a povinnosti řádu, které byly označeny za povinné a svaté.

(Zdroj: SIRWikipedia, KNA)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019