Programové tipy Radia Proglas na 32. týden 2018

Datum publikace3. 8. 2018, 10.00

V týdnu od 6. do 12. srpna naladíte na vlnách Proglasu tematické pořady k blížícímu se 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka nebo poslední díl vzdělávacího cyklu Svědkové víry 20. století.

Leoš Janáček 3. července 1854 – 12. srpna 1928

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 7. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, ve čtvrtek 9. srpna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 10. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v sobotu 11. srpna mši svatou z Chodských slavností – z poutního místa Domažlice-Vavřineček (celebruje kardinál Dominik Duka OP), v neděli 12. srpna v 9.00 mši svatou z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

Cyklus Svědky víry 20. století uzavřeme v pondělí 6. srpna představením osudu dvou žen: Heleny Kučerové a Olgy Stavělové. Tyto ženy ani kruté podmínky vězení ani jiné životní potíže nezlomily. Obě svou víru žily intenzivně v každé životní situaci, až do konce. Jak se komunistický režim choval k ženám, vězněným z ideových důvodů, přiblíží historik Jan Stříbrný od čtvrté hodiny odpolední.

12. srpna 1928 zemřel jeden z nejvýznamnějších světových skladatelů českého původu. Právě v následujících dnech se na vlnách Proglasu u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka zaměříme na jeho život i dílo z mnoha úhlů pohledu:

Skládat se dá lego, puzzle nebo každý díl Barvínku. Proto bude v úterý 7. srpna v 16.00 v tomto dětském magazínu řeč o skládání. Zjistíte, co dělá hudební skladatel, a rovnou se seznámíte s Leošem Janáčkem. Společně se Símou a Momo si můžete poskládat i svoje prázdniny ze správných zážitků.

Folklorní okénko přináší ve středu 8. srpna další díl seriálu Po stopách sběratelů lidových písní. Tentokrát se zaměří na Leoše Janáčka, významného českého hudebního skladatele, do jehož tvorby výrazně zasáhl folklor. Byl horlivým sběratelem lidových písní a tanců, nápěvy písní si zapisoval, umělecky zpracovával a zakomponovával do svého obsáhlého díla. Poslouchejte v 16.55.

O působení mladého Leoše Janáčka v Brně, kde mu velkou oporou byla paní Amálie Nerudová, bude v pořadu Oktáva hovořit muzikolog Vojtěch Kyas v pátek 10. srpna v 16.55.

V samotný den výročí 12. srpna se se můžete těšit na Glagolskou mši s odborným úvodem od muzikologa Jiřího Zahrádky krátce po 12. hodině. Všechny bloky klasické hudby budou v tento den věnovány právě Janáčkovi.

Leoš Janáček: Korespondence a studie – to je komentovaná edice 63 dopisů z let 1886–1928, adresovaných představitelům tehdejších ústředních oborových institucí v Čechách a na Moravě, a dvou jeho studií. Publikace představuje Leoše Janáčka jako prvořadého znalce a aktivního vědce a organizátora na širokém poli vědy i praxe moravské lidové písně a hudby. Poslouchejte v neděli 12. srpna ve 13.20.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

(autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: František Jemelka