Pákistán: Volební výsledek přijali tamější křesťané se smíšenými pocity

Strana Hnutí za spravedlnost (PTI) Imrana Chána se prohlásila za vítěze pákistánských parlamentních voleb, které se uskutečnily ve středu minulého týdne. Navzdory obvinění z podvodů a manipulací se strana chystá sestavit vládu. Na výsledek voleb mají představitelé tamější křesťanské komunity nejednoznačné názory.
Publikováno: 2. 8. 2018 15:00

Foto: Benny Lin /  CC BY-NC 2.0

Předvolební kampaň doprovázela obvinění z volebních manipulací, podvodů a násilí, které vyvrcholilo teroristickým sebevražedným pumovým atentátem v den voleb. Při útoku v Quettě zemřelo nejméně 31 lidí. Imran Chán údajně podporovaný armádou, která má tradičně v Pákistánu velmi silné postavení, se posléze prohlásil za vítěze voleb. Tvrdí, že získal 116 ze 269 míst v parlamentu, tedy téměř dvakrát více než Pákistánská muslimská liga (PML-N), která bude mít 64 poslanců.

Dominikánský kněz James Channan, který vede Mírové centrum v Lahore, řekl, že před volbami místní křesťané šířili na sociálních sítích výzvu nevolit Imran Chána. Ten poté ujistil pákistánské menšinové komunity, že se jeho vlády nemusí obávat. Dále řekl, že chce pokračovat ve vizi národního zakladatele Mohammada Ali Jinnaha.

Podle Chána budou všichni občané, včetně křesťanů, zcela rovnoprávní, avšak podle Channana je nyní obtížné říci, zda tomu tak skutečně bude. Nicméně zůstává optimistický a věří, že Chán naplní sliby, které učinil.

Ředitel Komise pro sociální komunikaci z diecéze Islamabád Nasir Williams uvedl, že předchozí vláda nezajistila rovnocenná práva pro náboženské menšiny. Ve svém projevu po volbách Chán ujistil menšiny, že jejich práva budou zaručena ústavou, avšak mlčel, když představitelé jeho strany označovali na shromážděních a v médiích křesťany jako „nevěřící“ a „nižší kastu“.

Podle Williamse pětileté volební období pravděpodobně nebude stačit, aby se odstranil náboženský fundamentalismus, který panuje v Pákistánu po desetiletí. „Šance na protesty jsou mizivé vzhledem k pověstem, že jeho stranu podporuje armáda,“ dodal.

Hyacinth Peter, výkonný sekretář Komise pro spravedlnost a mír, řekl, že Chán nemá „žádný zájem“ o menšiny vzhledem k tomu, že se rozhodl bránit kontroverzní zákon proti rouhání. Církevní představitelé také kritizovali regionální vládu PTI za to, že neodškodnila rodiny těch, kteří zahynuli při výbuchu v Pešaváru v roce 2013.

Nicméně Qaiser Feroz, výkonný sekretář Pákistánské biskupské konference, vyjádřil svoje přesvědčení, že Imran Chán bude respektovat práva menšin a půjde ve šlépějích sekulátrní vize státu zakladatele Jinnaha.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021