Pákistán: Volební výsledek přijali tamější křesťané se smíšenými pocity

Strana Hnutí za spravedlnost (PTI) Imrana Chána se prohlásila za vítěze pákistánských parlamentních voleb, které se uskutečnily ve středu minulého týdne. Navzdory obvinění z podvodů a manipulací se strana chystá sestavit vládu. Na výsledek voleb mají představitelé tamější křesťanské komunity nejednoznačné názory.
Publikováno: 2. 8. 2018 17:00

Foto: Benny Lin /  CC BY-NC 2.0

Předvolební kampaň doprovázela obvinění z volebních manipulací, podvodů a násilí, které vyvrcholilo teroristickým sebevražedným pumovým atentátem v den voleb. Při útoku v Quettě zemřelo nejméně 31 lidí. Imran Chán údajně podporovaný armádou, která má tradičně v Pákistánu velmi silné postavení, se posléze prohlásil za vítěze voleb. Tvrdí, že získal 116 ze 269 míst v parlamentu, tedy téměř dvakrát více než Pákistánská muslimská liga (PML-N), která bude mít 64 poslanců.

Dominikánský kněz James Channan, který vede Mírové centrum v Lahore, řekl, že před volbami místní křesťané šířili na sociálních sítích výzvu nevolit Imran Chána. Ten poté ujistil pákistánské menšinové komunity, že se jeho vlády nemusí obávat. Dále řekl, že chce pokračovat ve vizi národního zakladatele Mohammada Ali Jinnaha.

Podle Chána budou všichni občané, včetně křesťanů, zcela rovnoprávní, avšak podle Channana je nyní obtížné říci, zda tomu tak skutečně bude. Nicméně zůstává optimistický a věří, že Chán naplní sliby, které učinil.

Ředitel Komise pro sociální komunikaci z diecéze Islamabád Nasir Williams uvedl, že předchozí vláda nezajistila rovnocenná práva pro náboženské menšiny. Ve svém projevu po volbách Chán ujistil menšiny, že jejich práva budou zaručena ústavou, avšak mlčel, když představitelé jeho strany označovali na shromážděních a v médiích křesťany jako „nevěřící“ a „nižší kastu“.

Podle Williamse pětileté volební období pravděpodobně nebude stačit, aby se odstranil náboženský fundamentalismus, který panuje v Pákistánu po desetiletí. „Šance na protesty jsou mizivé vzhledem k pověstem, že jeho stranu podporuje armáda,“ dodal.

Hyacinth Peter, výkonný sekretář Komise pro spravedlnost a mír, řekl, že Chán nemá „žádný zájem“ o menšiny vzhledem k tomu, že se rozhodl bránit kontroverzní zákon proti rouhání. Církevní představitelé také kritizovali regionální vládu PTI za to, že neodškodnila rodiny těch, kteří zahynuli při výbuchu v Pešaváru v roce 2013.

Nicméně Qaiser Feroz, výkonný sekretář Pákistánské biskupské konference, vyjádřil svoje přesvědčení, že Imran Chán bude respektovat práva menšin a půjde ve šlépějích sekulátrní vize státu zakladatele Jinnaha.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019