Pákistán: Volební výsledek přijali tamější křesťané se smíšenými pocity

Datum publikace2. 8. 2018, 15.00

Strana Hnutí za spravedlnost (PTI) Imrana Chána se prohlásila za vítěze pákistánských parlamentních voleb, které se uskutečnily ve středu minulého týdne. Navzdory obvinění z podvodů a manipulací se strana chystá sestavit vládu. Na výsledek voleb mají představitelé tamější křesťanské komunity nejednoznačné názory.

Foto: Benny Lin /  CC BY-NC 2.0

Předvolební kampaň doprovázela obvinění z volebních manipulací, podvodů a násilí, které vyvrcholilo teroristickým sebevražedným pumovým atentátem v den voleb. Při útoku v Quettě zemřelo nejméně 31 lidí. Imran Chán údajně podporovaný armádou, která má tradičně v Pákistánu velmi silné postavení, se posléze prohlásil za vítěze voleb. Tvrdí, že získal 116 ze 269 míst v parlamentu, tedy téměř dvakrát více než Pákistánská muslimská liga (PML-N), která bude mít 64 poslanců.

Dominikánský kněz James Channan, který vede Mírové centrum v Lahore, řekl, že před volbami místní křesťané šířili na sociálních sítích výzvu nevolit Imran Chána. Ten poté ujistil pákistánské menšinové komunity, že se jeho vlády nemusí obávat. Dále řekl, že chce pokračovat ve vizi národního zakladatele Mohammada Ali Jinnaha.

Podle Chána budou všichni občané, včetně křesťanů, zcela rovnoprávní, avšak podle Channana je nyní obtížné říci, zda tomu tak skutečně bude. Nicméně zůstává optimistický a věří, že Chán naplní sliby, které učinil.

Ředitel Komise pro sociální komunikaci z diecéze Islamabád Nasir Williams uvedl, že předchozí vláda nezajistila rovnocenná práva pro náboženské menšiny. Ve svém projevu po volbách Chán ujistil menšiny, že jejich práva budou zaručena ústavou, avšak mlčel, když představitelé jeho strany označovali na shromážděních a v médiích křesťany jako „nevěřící“ a „nižší kastu“.

Podle Williamse pětileté volební období pravděpodobně nebude stačit, aby se odstranil náboženský fundamentalismus, který panuje v Pákistánu po desetiletí. „Šance na protesty jsou mizivé vzhledem k pověstem, že jeho stranu podporuje armáda,“ dodal.

Hyacinth Peter, výkonný sekretář Komise pro spravedlnost a mír, řekl, že Chán nemá „žádný zájem“ o menšiny vzhledem k tomu, že se rozhodl bránit kontroverzní zákon proti rouhání. Církevní představitelé také kritizovali regionální vládu PTI za to, že neodškodnila rodiny těch, kteří zahynuli při výbuchu v Pešaváru v roce 2013.

Nicméně Qaiser Feroz, výkonný sekretář Pákistánské biskupské konference, vyjádřil svoje přesvědčení, že Imran Chán bude respektovat práva menšin a půjde ve šlépějích sekulátrní vize státu zakladatele Jinnaha.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová