Nikaragua: Tisíce lidí pochodovaly na podporu katolické církve, konec protestů v nedohlednu

Tisíce lidí vyšly v uplynulém týdnu do ulic hlavního města Nikaraguy na podporu katolické církve, která je prostředníkem v procesu národního dialogu mezi vládou a opozicí. Vláda totiž obviňuje katolické biskupy, že straní opozici a podporují protesty. K pochodu v metropoli Managua se připojili i věřící ostatních denominací a i lidé nepatřící k žádné církvi.
Publikováno: 9. 8. 2018 14:00

Foto: Alisdare Hickson /  CC BY-SA 2.0

Předseda Komise pro národní dialog biskup Carlos Avilés uvedl, že církev zůstává otevřená všem, kdo potřebují útočiště, a připomněl, že „církev bude nadále podporovat dialog, i kdyby měla být kvůli tomu kritizována“.

Katolická církev v Nikarague působí jako prostředník v rozhovorech mezi opozicí a vládou. Vyzývá k ukončení násilí na obou stranách, nicméně je kritická ke způsobu, jakým vláda potlačuje protesty.

Biskupská konference Nikaraguy také rozhodla, že se nebude účastnit „Dní v diecézích, které předchází Světovému dni mládeže v Panamě. V dopise zaslaném organizačnímu výboru děkují, že byli vybráni jako jedna z hostitelských zemí, ale vzhledem k současné politické situaci nepředstavuje Nikaragua bezpečné místo pro poutníky.

Na protesty také zareagovala vláda USA, která odsoudila pokračující násilí a porušování lidských práv režimem Daniela Ortegy. Dále oznámila, že zruší víza představitelům nikaragujské vlády zodpovědným za násilné potlačení protestů.

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce a viceprezidentce Rosarii Murillové začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali manžele Ortegovy, aby odstoupili.

Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019