Nikaragua: Tisíce lidí pochodovaly na podporu katolické církve, konec protestů v nedohlednu

Datum publikace9. 8. 2018, 12.00

Tisíce lidí vyšly v uplynulém týdnu do ulic hlavního města Nikaraguy na podporu katolické církve, která je prostředníkem v procesu národního dialogu mezi vládou a opozicí. Vláda totiž obviňuje katolické biskupy, že straní opozici a podporují protesty. K pochodu v metropoli Managua se připojili i věřící ostatních denominací a i lidé nepatřící k žádné církvi.

Foto: Alisdare Hickson /  CC BY-SA 2.0

Předseda Komise pro národní dialog biskup Carlos Avilés uvedl, že církev zůstává otevřená všem, kdo potřebují útočiště, a připomněl, že „církev bude nadále podporovat dialog, i kdyby měla být kvůli tomu kritizována“.

Katolická církev v Nikarague působí jako prostředník v rozhovorech mezi opozicí a vládou. Vyzývá k ukončení násilí na obou stranách, nicméně je kritická ke způsobu, jakým vláda potlačuje protesty.

Biskupská konference Nikaraguy také rozhodla, že se nebude účastnit „Dní v diecézích, které předchází Světovému dni mládeže v Panamě. V dopise zaslaném organizačnímu výboru děkují, že byli vybráni jako jedna z hostitelských zemí, ale vzhledem k současné politické situaci nepředstavuje Nikaragua bezpečné místo pro poutníky.

Na protesty také zareagovala vláda USA, která odsoudila pokračující násilí a porušování lidských práv režimem Daniela Ortegy. Dále oznámila, že zruší víza představitelům nikaragujské vlády zodpovědným za násilné potlačení protestů.

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce a viceprezidentce Rosarii Murillové začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali manžele Ortegovy, aby odstoupili.

Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva