Prohlášení předsedy Rady Iustitia et pax k situaci v Nikaragui

Datum publikace10. 8. 2018, 14.00

Předseda Rady Iustitia et pax ČBK biskup Václav Malý zveřejnil prohlášení k situaci v Nikaragui, kde vládní síly násilně potlačují protesty opozice. Brutálně napadáni jsou i představitelé katolické církve, která se snaží zprostředkovávat rozhovory mezi vládou a opozicí. Prohlášení přinášíme v plném znění.

Foto: Katie Simmons-Barth / CC BY 2.0

Prohlášení předsedy Rady Iustutia et pax k situaci v Nikaragui

V Nikaragui probíhají v posledních týdnech masové demonstrace, při nichž vládní síly použily vojenského násilí. Dosud přišlo o život skoro 400 lidí. Požadavkem demonstrantů je mj. odstoupení prezidenta Ortegy, který vládne od r. 2007 tvrdou rukou a dopouští se hrubého porušování lidských práv. Představitelé katolické církve se snaží zprostředkovat rozhovory mezi vládou a opozicí, dosud však marně. Dokonce jsou brutálně napadáni.

Podporujeme úsilí nikaragujských biskupů o smír a snahu nastolit spravedlivé a pokojné společenské uspořádání v Nikaragui a potrestání těch, kdo nařídili použít brutální síly k potlačení oprávněného protestu občanů.

Mons. Václav Malý

předseda Rady Iustitia et pax ČBK