Biskup Pavel Posád se rozloučil s jedním z padlých vojáků

V pátek odpoledne byl pohřbený poslední ze tří padlých vojáků v Afganistánu. Všechny pohřby proběhly s příslušnými vojenskými poctami. Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a Martin Marcin byli povýšeni in memoriam do hodností štábních praporčíků. In memoriam medaili Za hrdinství udělí vojákům prezident ČR Miloš Zeman v den státního svátku 28. října 2018.
Publikováno: 17. 8. 2018 17:15

(Foto: Člověk a víra / Lena Labajová)

Úterní pohřeb Martina Marcina (*1982) zahájil přelet letounů Alca nad chomutovským náměstím, smuteční rozloučení, které se konalo v kostele sv. Ignáce, vedl npor. Vladimír Moravec, kaplan 41. mechanizovaného praporu Žatec. Posledního rozloučení se zúčastnil, jako všech ostatních, ministr Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armády České republiky genpor. Aleš Opata.

Kamilem Benešem (*1990) proběhlo rozloučení v kostele svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, zádušní mši svatou celebroval Mons. Pavel Posád, světící biskup českobudějovický. Slavnostní průvod doprovodil padlého hrdinu na místní hřbitov.

S nejmladším ze zabitých vojáků Patrikem Štěpánkem (*1993) se loučili lidé v pátek odpoledne v kostele Panny Marie Růžencové v Plzni. Husitský obřad probíhalo po domluvě v dominikánském kostele. Uctít památku je možné v kapličce v Mokrouších u Plzně, odkud desátník pocházel.

Stále je možné přispět do vojenského fondu solidarity, který vyhlásil charitativní sbírku na pomoc rodinám padlým vojáků. Ten k dnešnímu dni čítá téměř 8 milionů korun. Přispělo již více než 4 a půl tisíce lidí. Více o fondu naleznete zde: http://www.fondsolidarity.army.cz/

Vojáci zemřeli v neděli 5. srpna 2018 v blízkosti sebevražedného útočníka nedaleko Bagrámu na pěší hlídce. Všichni tři sloužili u 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019