Biskup Pavel Posád se rozloučil s jedním z padlých vojáků

Datum publikace17. 8. 2018, 15.15

V pátek odpoledne byl pohřbený poslední ze tří padlých vojáků v Afganistánu. Všechny pohřby proběhly s příslušnými vojenskými poctami. Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a Martin Marcin byli povýšeni in memoriam do hodností štábních praporčíků. In memoriam medaili Za hrdinství udělí vojákům prezident ČR Miloš Zeman v den státního svátku 28. října 2018.

(Foto: Člověk a víra / Lena Labajová)

Úterní pohřeb Martina Marcina (*1982) zahájil přelet letounů Alca nad chomutovským náměstím, smuteční rozloučení, které se konalo v kostele sv. Ignáce, vedl npor. Vladimír Moravec, kaplan 41. mechanizovaného praporu Žatec. Posledního rozloučení se zúčastnil, jako všech ostatních, ministr Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armády České republiky genpor. Aleš Opata.

Kamilem Benešem (*1990) proběhlo rozloučení v kostele svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, zádušní mši svatou celebroval Mons. Pavel Posád, světící biskup českobudějovický. Slavnostní průvod doprovodil padlého hrdinu na místní hřbitov.

S nejmladším ze zabitých vojáků Patrikem Štěpánkem (*1993) se loučili lidé v pátek odpoledne v kostele Panny Marie Růžencové v Plzni. Husitský obřad probíhalo po domluvě v dominikánském kostele. Uctít památku je možné v kapličce v Mokrouších u Plzně, odkud desátník pocházel.

Stále je možné přispět do vojenského fondu solidarity, který vyhlásil charitativní sbírku na pomoc rodinám padlým vojáků. Ten k dnešnímu dni čítá téměř 8 milionů korun. Přispělo již více než 4 a půl tisíce lidí. Více o fondu naleznete zde: http://www.fondsolidarity.army.cz/

Vojáci zemřeli v neděli 5. srpna 2018 v blízkosti sebevražedného útočníka nedaleko Bagrámu na pěší hlídce. Všichni tři sloužili u 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Autor článku: Nela Fabiánová